Wymiana okien w domu. Co warto wiedzieć o wymianie okien

0
Wymiana okien w domu. Co warto wiedzieć o wymianie okien

Wymiana okien musi być dobrze zaplanowana. Powinniśmy zastanowić się między innymi nad rodzajem nowych okien oraz odpowiednio dobrać metodę ich montażu Warto także sprawdzić, czy możemy skorzystać z premii termomodernizacyjnej na zakup nowych okien. Radzimy, od czego zacząć, jeżeli planujemy wymianę okien w domu lub mieszkaniu.

Jakie okna wybrać?

Okna drewniane czy z PVC - to jedno z pierwszych pytań, które zadajemy sobie, planując wymianę stolarki okiennej. Przy podejmowaniu decyzji warto pamiętać, że okna z tworzyw sztucznych są dość łatwe w utrzymaniu i nie wymagają czasochłonnej konserwacji. Ich profile są bowiem odporne na działanie czynników atmosferycznych i wilgoci. Dobrej jakości okna z PVC zachowują trwałość i szczelność przez wiele lat. Nie ulegnąją odkształceniom pod wpływem zmian temperatur, czy ruchu budynku. Ponadto, takie okna mają jeszcze jedną, ważną zaletę - są niepalne, co w praktyce oznacza, że nie ulegają samozapłonowi.

Warto wiedzieć: Przed zakupem okien drewnianych

Zaletą okien plastikowych jest także szeroka paleta barw, w której są one dostępne. Możemy na przykład zdecydować się na profile okienne w okleinie drewnopodobnej. Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji wygląda ona dokładnie, jak lakierowane drewno. Jeśli jednak chcemy wyróżnić nasze okna, w ofertach producentów znajdziemy właściwie każdy odcień, o jakim pomyślimy. Obecnie istnieje także możliwość zamówienia okien dwukolorowych np. w okleinie drewnopodobnej z zewnątrz i w innym kolorze od wewnątrz. Kolory profili okiennych z PVC są trwałe i nie blakną pod wpływem słońca. Zawsze jednak warto sprawdzić, czy są one koekstrudowane, czyli czy pod warstwą okleiny znajduje się warstwa barwionego plastiku. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że drobne zarysowania na ramie okiennej nie będą widoczne.

okna w domu jednorodzinnym

Poprawny montaż okien

Gdy już wybierzemy stolarkę, rozpoczynamy montaż okien. Takie prace najlepiej wykonywać od wiosny do jesieni, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia. Dzięki temu montaż przebiega szybciej i sprawniej, a nasze pomieszczenia nie ulegają wyziębieniu. Jeśli budujemy dom, powinniśmy wziąć pod uwagę kolejność poszczególnych etapów. Pozwoli to uniknąć zniszczenia profili okiennych oraz ich zabrudzenia tynkiem. Okna można  montować po otynkowaniu ścian. Dobrze jest jednak pominąć wówczas ościeża i narożniki, ponieważ przy wstawianiu profili tynk w tych miejscach może zostać uszkodzony. W przypadku, gdy tylko wymieniamy stare okna na nowe, takie kwestie nas nie dotyczą.

Przeczytaj również: Okna warto wymienić przed zimą

Przed wstawieniem ram okiennych należy odpowiednio przygotować ościeża - muszą one być oczyszczone z resztek starego materiału izolacyjnego, gruzu i pyłu. Zanieczyszczenia chłoną wilgoć, a pianka izolacyjna na takim podłożu nie ma odpowiedniej przyczepności. Okno należy umieścić, zostawiając na dole przestrzeń na montaż parapetów. Po zamocowaniu ościeżnicy, izoluje się miejsce styku profilu i muru.

okna do domu

Jak montować okna?

Metoda metodzie nierówna bowiem różne rodzaje okien, wymagają różnego montażu. W głównej mierze zależy to od warunków montażowych. Okna energooszczędne, aby zachowały swoje właściwości, powinny zostać osadzone metodą tzw. ciepłego montażu, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych, zawilgocenia i pleśni.

Radzimy: Jak wybrać okna energooszczędne

Okna antywłamaniowe muszą być zamontowane zgodnie z europejską normą o numerze EN-V 1627-30. Montaż taki może przeprowadzić jedynie specjalna ekipa, która wyda nam odpowiedni certyfikat.

Szczegółowe wskazówki dotyczące prawidłowego montażu okien powinniśmy uzyskać w salonie sprzedaży. Najlepiej jednak skorzystać z usług sprawdzonej ekipy. Źle wykonany montaż okien spowoduje bowiem, że nawet najlepsza stolarka nie będą prawidłowo funkcjonowała.

Oceń artykuł
4,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także