Wymiana okien – zdążyć przed zimą

Wymiana okien – zdążyć przed zimą

Jeżeli planujemy wymienić okna w domu lub mieszkaniu, to warto zrobić to przed zimą. Nowe, cieplejsze okna ochronią nas przed stratami ciepła już w najbliższym sezonie grzewczym. Mogą również pomóc w pozyskaniu darmowej energii słonecznej, dogrzewającej pomieszczenia. Wymiana okien przed zimą pomoże nam obniżyć rachunki za ogrzewanie i poprawi komfort mieszkania.

wymiana okna dachowego

Okna są jednym ze źródeł strat ciepła w domu i mieszkaniu. Szczególnie te stare, instalowane ponad 20 lat temu, mają parametry nieporównywalne z współcześnie produkowanymi oknami, a dodatkowo ich jakość i szczelność pogorszyły lata użytkowania. Tymczasem nowoczesne, energooszczędne okna gwarantują znacząco mniejsze straty ciepła – a co za tym idzie – niższe rachunki za ogrzewanie.

Współczynnik przenikania ciepła

Planując wymianę okien trzeba zapoznać się z kilkoma parametrami. Jednym z podstawowych jest współczynnik przenikania ciepła okna U. Wybierając model okien należy zwrócić uwagę, czy producent podaje ten współczynnik dla całego okna (Uw), czy tylko dla szyb (Ug). Współczynnik podany dla samego oszklenia jest zawsze niższy, czyli korzystniejszy, ale niestety nie przekłada się na energooszczędność całego okna. Ciepły pakiet szybowy w ramie o słabej izolacyjności nie zapewni nam dostatecznej ochrony przed zimnem. Pamiętajmy, że okna to całość, czyli pakiet szybowy wraz z ramą i jako całość powinno spełniać odpowiednie wymagania. Zwracajmy więc uwagę na współczynnik Uw.
Maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła okien wnowobudowanych obiektach jest określona w Warunkach technicznych. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2014 r., współczynnik Uw dla okien fasadowych może maksymalnie wynosić 1,3 W/(m²K), a dla okien połaciowych – 1,5 W/(m²K). W latach 2017 i 2021 jego dopuszczalna wartość będzie jeszcze obniżona – aż do 0,9 W/(m²K) dla okien fasadowych i 1,1 W/(m²K) dla okien połaciowych.
Wprawdzie tylko wymieniając okna nie musimy spełniać tych restrykcyjnych wymagań, jednak są one obliczone tak, by przynosiły jak najbardziej wymierne korzyści. A więc po prostu warto zainwestować w bardziej energooszczędne okna.
– W przypadku firmy VELUX, dzięki poczynionym inwestycjom w Nową Generację okien, a konkretnie dzięki innowacyjnej technologii ThermoTechnologyTM zapewniającej lepszą izolacyjność cieplną, udało się już teraz obniżyć współczynnik przenikania ciepła do wartości 1,3W/(m²K), zatem okna dachowe VELUX linii Standard Plus i Premium już teraz znacząco zbliżyły się do standardów, które będą obowiązywały w 2021 r.  – komentuje Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX.

montaż okna połaciowego

Ważny bilans

Ważnym parametrem jest również współczynnik przepuszczalności cieplnej g. Informuje on o tym, ile energii dostaje się do wnętrza i może pomóc w dogrzaniu pomieszczenia.
– Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną poprzez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Już teraz w obliczeniach efektywności energetycznej budynków uwzględnia się zyski energii cieplnej wpadającej przez okna zimą. – wyjaśnia Monika Kupska-Kupis.
W przepisach określono maksymalny współczynnik g mierzony latem – ma on wynosić 0,35. W praktyce oznacza to, że latem trzeba stosować osłony okienne, zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, a w chłodniejszych porach roku – korzystać z dogrzewania wnętrz przez słońce.

Dobra wentylacja – lepsze zdrowie

Planując zakup nowych okien zwróćmy również uwagę na wentylację. Odpowiednia wymiana powietrza we wnętrzach jest niezwykle ważna dla mikroklimatu panującego w pomieszczeniach, a co za tym idzie – dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jakość powietrza wpływa na naszą odporność, rozwój alergii, czy astmy, a także koncentrację, efektywność nauki, czy pracy.
Dlatego producenci okien proponują rozwiązania, które umożliwiają efektywną wymianę powietrza nawet bez konieczności otwierania okien. Są to nawiewniki, czy specjalne systemy wentylacji, zintegrowane z oknami. Warto się na takie rozwiązania zdecydować.

Wygodne okna – sposób otwierania

W przypadku okien fasadowych standardem już są okna uchylno-rozwierne, umożliwiające pełne otwarcie okna, jak i jego uchylenie. Jeśli natomiast wybieramy okna połaciowe, powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę naszego poddasza i wybrać okna o optymalnym dla nas sposobie otwierania.
Jeśli ścianka kolankowa jest niezbyt wysoka (ok. 1 m), warto wybrać okna z górnym otwieraniem. Wtedy będziemy mogli wykorzystać przestrzeń pod oknem np. do ustawienia mebli, a otwieranie okna będzie wygodne. Jeśli natomiast ścianka kolankowa jest wyższa, górna krawędź okna połaciowego również znajdzie się wyżej. By wygodnie otwierać takie okno, należy wybrać model z dolnym otwieraniem.

Wymiana okna

Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana okna na model o tych samych lub jak najbardziej zbliżonych rozmiarach. Poza samą wymianą okna, trzeba się także liczyć z obróbką wnęki okiennej. W przypadku okien fasadowych wystarcza zastosowanie gipsu i malowanie (firmy wstawiające okna świadczą te usługi). Natomiast w przypadku okna dachowego musimy uwzględnić także konieczność demontażu części pokrycia i wymiany kołnierza uszczelniającego, a także – obróbkę wnęki okiennej. Tę ostatnią czynność ułatwiają gotowe wnęki. Koszt takiego rozwiązania jest wprawdzie nieco wyższy niż wnęki wykonanej ręcznie, ale w zamian dostajemy produkt wygodny w montażu, odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

montaż okna w dachu

Ciepły montaż

Samo okno energooszczędne niewiele nam pomoże, jeśli będzie nieprawidłowo, albo niestarannie zamontowane. Dla izolacji termicznej, szczególnie ważne jest połączenie okna z warstwami izolacyjnymi ściany lub połaci dachu. Dlatego warto przy montażu okien korzystać z gotowych rozwiązań systemowych, oferowanych przez producentów okien. Ich zastosowanie pomoże wyeliminować mostki termiczne na styku okna i ściany lub połaci dachu. Dodatkowo warto wynająć profesjonalną ekipę.

Wymiana okien – przepisy

Jeśli tylko wymieniamy okna – zastępując stare nowymi, nie musimy występować o pozwolenie na budowę, ponieważ jest to tzw. „odtworzenie stanu pierwotnego”. Natomiast jeśli prace będą się wiązały z ingerencją w konstrukcję dachu – trzeba wybić nowy otwór lub powiększyć stary, to zgodnie z art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego, musimy uzyskać pozwolenie na budowę.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także