Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to czynność mieszcząca się w standardzie poważniejszego remontu domu. Mowa tu jednak o wymianie tych elementów budowlanych na nowe, ale o tych samych wymiarach. Kiedy natomiast chcemy wstawić okno, drzwi, czy bramę garażową większe aniżeli posiadaliśmy dotychczas – sprawa zaczyna się nieco komplikować, a remont staje się przebudową.

W takiej sytuacji przybywa nie tylko pracy, ale również formalności urzędowych. Polskie Prawo budowlane przebudowę wciąż traktuje bowiem jako działania, których prowadzenie możliwe jest jedynie po uzyskaniu oficjalnego pozwolenia budowlanego. Jednak akurat w przypadku chęci powiększenia otworów okiennych lub drzwiowych wymogi formalne nie powinny nikogo szczególnie dziwić, ponieważ czynności budowlane wiążą się często z ingerencją w konstrukcję nośną budynku.

okna w domuWiększe okno na świat

Usytuowanie oraz wielkość otworów okiennych to parametry znane już na etapie projektowania budynku. Bardzo często jednak zdarzają się sytuacje, że inwestor nie jest zadowolony z wielkości okna, które posiada w danym wnętrzu. Powodem bywa najczęściej niewystarczające doświetlenie pomieszczenia, chęć zmiany aranżacji jego przestrzeni lub potrzeba przeobrażenia funkcji zwykłego okna w drzwi trasowe, czy duże przeszklenie. W takiej sytuacji zawsze konieczna jest przebudowa ościeża, a często również nadproża okiennego. W drugim z wymienionych przypadków należy pamiętać, że ingerujemy w element nośny ściany, a co za tym idzie: prace powinny przebiegać po uprzednim skonsultowaniu ich zakresu z uprawionym konstruktorem.

Nadproże przenosi obciążenia z wyższych partii ściany oraz stropu i musi mieć nośność dostosowaną do tych obciążeń. Jeśli zatem planujemy powiększenie otworu okiennego ponad długość nadproża – uprawniony konstruktor powinien najpierw zaprojektować nową belkę nadprożową. Podczas pracy weźmie on z pewnością pod uwagę obciążenie odstropowe. Obliczając nośność dla belki nadprożowej uwzględnia się fakt, czy na ścianie z nadprożem oparta jest konstrukcja stropu i jaki jest rodzaj tej konstrukcji. Dobrze jest jeśli strop jest usztywniony żelbetowym wieńcem stropowym, ponieważ w określonych sytuacjach wieniec ten może odciążać nadproże okienne. Warto jednak zwrócić uwagę, że w domach starego typu, posiadających stropy na stalowych belkach – wykonanie wieńca niestety często pomijano.

Nowe nadproże najłatwiej jest wykonać ze stalowych belek, tj. tzw. ceowników. Raczej nie poleca się stosowania w istniejących ścianach gotowych prefabrykowanych belek żelbetowych, ponieważ ich montaż jest dość trudny. Do wykonania nadproża potrzebna jest para stalowych ceowników, które zostaną osadzone w wykutych bruzdach po obydwu stronach ściany i połączone ze sobą za pomocą metalowych kotew. Belki powinny zostać osadzone w taki sposób, aby sięgały 10 – 15 cm poza obrys nowego otworu okiennego. W celu zwiększenia przyczepności tynku, stopki belek owija się siatką tynkarską. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o przebudowie nadproża poprzez zastosowanie stalowych ceowników warto zdawać sobie sprawę, że elementy te mają kiepską izolacyjność termiczną. Można stosować je zatem jedynie w ścianach solidnie ocieplonych od zewnątrz. Sposobem na poprawienie izolacyjności termicznej przebudowanego nadproża jest również wypełnienie ceowników paskami styropianu przed zatynkowaniem ich w bruzdach.

Mniejszy lub niepotrzebny otwór okienny

Niektórzy inwestorzy po pewnym czasie użytkowania swoich domów mają potrzeby zupełnie odwrotne aniżeli te, które przedstawiono powyżej. Otwór okienny wydaje im się za duży lub całkowicie zbędny. Aktualnie, i takie zmiany są możliwe do wprowadzenia w życie. Pomniejszenie otworu okiennego nie jest zabiegiem ingerującym w konstrukcję budynku i decydując się na tego rodzaju krok trzeba jedynie zadbać o zachowanie izolacyjności termicznej przebudowywanej przegrody. Prace polegają na obmurowaniu otworu okiennego do pożądanych wymiarów lub całkowitym zabudowaniu go, uzupełnieniu warstwy izolacji termicznej i wykończeniu zewnętrznej powierzchni ściany  z obydwu stron. Do zabudowywania otworów okiennych należy stosować ten sam materiał, którego użyto podczas wznoszenia przegród. Jest to szczególnie ważne w przypadku ścian jednowarstwowych, które powstały z materiałów o dobrej izolacyjności cieplnej, np. z betonu komórkowego, keramzytobetonu lub ceramiki poryzowanej. Wówczas też istotne jest stosowanie odpowiednich zapraw, przy pomocy których połączone zostaną poszczególne elementy muru. Szczególnej uwadze pod względem izolacyjności cieplnej powinno zostać poddane zamurowywanie otworów okiennych w ścianach wykonanych z pustaków izolowanych, czyli wyposażonych w specjalną wkładkę termiczną. Pustaki te występują w wymiarze standardowym i jako elementy połówkowe. Jeśli do otworu nie pasują ani jedne, ani drugie – w celu zachowania dobrej izolacyjności termicznej całej przegrody można zastosować bloczki lub płytki z ciepłochronnego betonu komórkowego.

drzwi zewnętrzneDrzwi i bramy garażowe

W przeciwieństwie do okien drzwi i bramy garażowe produkowane są raczej w standardowych wymiarach. Przyjmuje się, że minimalna szerokość drzwi zewnętrznych nie może być mniejsza niż 90 cm, a wysokość powinna wynosić przynajmniej 210 cm. Wymiary najmniejszego otworu na bramę garażową w garażu jednostanowiskowym to 230 cm szerokości i 200 cm wysokości. Jednak same bramy produkowane są w standardowej szerokości 250 cm. Wysokość jest zależna od producenta i różnicuje bramy co 5 cm. Widać zatem, że przepisy dotyczące wymiarów otworu na bramę garażową to rzeczywiście absolutne minimum, a z dostaniem bramy o szerokości 230 cm może być problem. Jednak zarówno drzwi zewnętrzne, jak i wjazdy dla samochodów – im są szersze – tym wygodniejsze w użytkowaniu. Z tych też powodów inwestorzy decydują się w niektórych przypadkach na powiększenie istniejących w budynku otworów drzwiowych i bramowych. Sposób realizacji prac jest analogiczny, co w przypadku powiększania otworu okiennego. I tutaj bowiem chodzi głównie o nośność nadproża. Zatem jeśli planuje się je przebudowywać – konieczna jest opinia uprawionego konstruktora.

W sytuacjach, w których planowane jest jedynie poszerzenie otworu drzwiowego lub pod bramę garażową – przed rozpoczęciem kucia ścian nadproże trzeba wzmocnić. Do powyższego celu najlepiej nadają się kątowniki ze stali, które po umieszczeniu w odpowiednim miejscu w głębi muru - zatapia się w zaprawie cementowej. Należy pamiętać, że zaprawa powinna porządnie związać, a co za tym idzie: z rozpoczęciem kucia trzeba odczekać około dwóch, trzech dni.

Uwaga!

Zmiana wymiarów otworów okiennych, drzwiowych i pod bramy garażowe, która wiąże się z wykonaniem nowych nadproży, jest najtrudniejsza i najbardziej kłopotliwa do wykonania w ścianach trójwarstwowych. Posiadając takie właśnie ściany – pozostańmy lepiej przy tych samych wymiarach stolarki otworowej!

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Rehau

Polecamy Ci również

Zobacz także