Wyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne

Wyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne

Wiosną i latem chętnie otwieramy okna w naszych domach, aby wpuścić ciepłe powietrze. Częściej spędzamy też czas w ogrodzie. Zatrzaskujące się okna i potykanie się o progi nie jest przyjemne. Jak do tego nie dopuścić?

Za wysokie progi

Drzwi balkonowe czy tarasowe mają często dosyć wysokie progi, przez co wychodzenie
i wchodzenie przez nie bywa niewygodne. Wysoki próg bywa też uciążliwy dla osób starszych
i małych dzieci. Wysoki próg w drzwiach można zastąpić progiem niskim. Ma on niecałe 2 cm wysokości, podczas gdy standardowo jest to aż 7 cm. Progi niskie produkowane są kolorze szarym, który pasuje do większości wnętrz. Dzięki zastosowaniu niskiego progu zmniejszymy ryzyko potknięcia się.

Wyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne - zdjęcie 1

Trzaskające okna

Uchylone okno, nawet przy lekkim podmuchu wiatru, często zatrzaskuje się z hukiem. Sytuacja staje się niebezpieczna, jeśli przytrzaśnie ono palce naszemu dziecka. Rozwiązaniem problemu jest blokada uchyłu okna. Jest to element okucia, który może być zamontowany do każdego skrzydła. Dzięki niemu okna nie zatrzasną się pod wpływem wiatru.

Okno z klamka zamykaną na kluczWyposażenie okien - praktyczne i bezpieczne - zdjęcie 2

Nasze dzieci z wiekiem stają się coraz bardziej ciekawe świata i ruchliwe. Zanim dorosną na tyle, by zdawać sobie sprawę z zagrożeń - to my odpowiadamy za ich bezpieczeństwo. Ciężko jednak nie spuszczać ich z oczu przez całą dobę. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomogą nam chronić dzieci i pozwolą na chwilę relaksu. Często zdarza się, że maluch zainteresowany widokiem za oknem próbuje je otworzyć. Klamka zamykana na kluczyk wyeliminuje niebezpieczeństwo, że uda mu się to zrobić.

W celu zapewnienia dziecku ochrony możemy także zamontować w oknach szyby bezpieczne.
Wśród nich znajdują się między innymi szyby warstwowe, w których tafle szkła sklejone są ze sobą przy użyciu specjalnych folii. Dzięki takiej budowie szyba jest bardziej odporna na uderzenia, a nawet jeśli dojdzie do pęknięcia, kawałki szkła  nie rozsypią się, a pozostaną na warstwie folii. Inną możliwością jest zamontowanie szyby ze szkła hartowanego. Co prawda po stłuczeniu rozsypie się ona na drobne kawałki, jednak będą one miały tępe krawędzie.

Jeśli nie teraz, to kiedy?
Warto wiedzieć, że dodatki do okien, które podwyższają ich funkcjonalność, jak blokada uchyłu, czy niski próg możemy zazwyczaj zamontować w dowolnym czasie, nawet po kilku latach od wstawienia profili. W tym celu najlepiej udać się do tego samego producenta. Wówczas będziemy mieli pewność, że dodatki zostaną idealnie dopasowane do okien w naszym domu. Montaż dodatkowych elementów okiennych nie zajmuje dużo czasu. Większość z nich można wstawić bez najmniejszych problemów w ciągu jednego dnia.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Redakcja

Źródło: Oknoplast

Polecamy Ci również

Zobacz także