Wystrój okien

Wystrój okien

Na rynku jest mnóstwo wzorów i kolorów firan, zasłon, rolet, żaluzji i innych ubrań dla okna. Można się wręcz pogubić w całej gamie materiałów, tkanin i gotowych produktów oraz sposobie ich dopasowania do wnętrza.

zasłony dekoracyjneWybór powinien być dostosowany do naszego poczucia estetyki, ale musimy również, a może nawet przede wszystkim brać pod uwagę względy praktyczne.
Ubiór okna może pełnić różne funkcje, w jednym pomieszczeniu może podkreślać ładny widok z okna, w innym pomoże odgrodzić się od wścibskich sąsiadów, a w kolejnym będzie stanowił idealny element dopełniający wystrój wnętrza. Przyjrzyjmy się bliżej kilku dostępnym opcjom.

Zasłony

Jeśli nasz wybór padnie na zasłony, musimy zastanowić się, czego od nich oczekujemy. Od tego zależy wybór materiału, koloru i długości. Jeżeli mają ograniczać dopływ światła w sypialni powinny być z grubej tkaniny, świetnie tu sprawdzi się aksamit czy żakard. By podkreślić eleganckie wnętrze możemy użyć satyny, która pięknie odbija światło. Ważne jest aby pamiętać o odpowiedniej długości zasłon. Najbardziej efektownie będą wyglądały te sięgające do samej ziemi. Starajmy się unikać tych sięgających jedynie do parapetu ponieważ możemy zaburzyć w ten sposób proporcje pomieszczenia.

Co na okno?

rolety
wynik głosowania
34,3%
żaluzje
wynik głosowania
35,9%
firanki i zasłony
wynik głosowania
29,8%

Ilość oddanych głosów: 2179

Firanki

Nieco inną rolę pełnią w oknach firany. Ich zaletą jest przepuszczanie dużej ilości światła co jest wskazane przy dekoracji okien znajdujących się od północnej strony. W sklepach, zarówno stacjonarnych jak i internetowych możemy dostać gotowe produkty w różnych wzorach i kolorach, ciekawą alternatywą jest również kupienie samej tkaniny i samodzielne (lub z pomogą krawca) dopasowanie jej do naszego okna. Dobrze dobrane firanki pomogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało na bardziej przestronne. Jeśli pokój jest niski dobrze jest wybrać materiał w lekkie, pionowe pasy, efekt będzie zaskakujący.

aranżacja okna w salonie

Rolety

Wygodną i uniwersalną opcją są rolety. Pasują właściwie do każdego wnętrza, zarówno biurowej przestrzeni jak i domowego salonu. Rolety dostępne są w różnych materiałach i kolorach. Rolety rzymskie nadadzą wnętrzu elegancki i przytulny charakter. W sklepach dostępne są również rolety zaciemniające, podgumowane, które  idealnie sprawdzą się w sypialni, w pokoju kinowym czy salach konferencyjnych w firmie.

Żaluzje

Niektórym mogłoby się wydawać, że żaluzje powoli odchodzą do lamusa. Nic bardziej błędnego. Od czasów kiedy swój złoty wiek przeżywały aluminiowe żaluzje montowane wewnątrz okien wiele się zmieniło. Najważniejszą ewolucją było rozszerzenie gamy materiałów w jakich wykonuje się żaluzje. Aktualnie bardzo popularne są żaluzje drewniane lub bambusowe nieposiadające tak oficjalnego charakteru jak aluminiowe. Stanowią doskonały sposób na wykończenie wnętrza w ciepłej kolorystyce. Dodatkowo bardzo dobrze komponują się z oknami w kolorze brązowym, gorzej przy białych - stwarzają zbyt duży kontrast.

A więc w co ubrać okno?

Na to pytanie rzecz jasna nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno warto jest zastanowić się nad doborem wzorów i materiałów dla każdego pomieszczenia z osobna, bo to co sprawdzi się w sypialni może już nie zdać egzaminu na przykład w kuchni czy w salonie. Najważniejsze, to wybrać to, co dobrze spełni swoją rolę i będzie cieszyć oko na co dzień!

Oceń artykuł
4,50 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Pola Surowiec

Źródło: Galtex

Polecamy Ci również

Zobacz także