Zalety okien drewnianych

2
Las
Drewno to bardzo dobry materiał do budowy domu m.in. także na okna.

Drewno jest materiałem od stuleci stosowanym w budownictwie. Mistrzowie fachu budowlanego potrafią z niego stworzyć prawdziwe cuda. Technologicznym majstersztykiem są okna drewniane.

Dziś drewniane okna można wykonać praktycznie w każdym kształcie i wymiarze. Krąży o nich wiele opinii, niekiedy krzywdzących, które zarzucają oknom z drewna nieprawdziwe wady i nie wspominają o ich zaletach.

Naturalność okien drewnianych

Podstawową zaletą drewna, z których wykonane są okna jest jego naturalność. Naturalne zalety drewna usiłuje się imitować, proponując drewnopodobne okleiny, które mają być zastępstwem dla walorów dzieł natury. Jednak już dotykając drewniane okno można poczuć różnicę – nie doznamy takiego chłodu, jaki wyczujemy dotykając inne materiały. Nie bez znaczenia jest także walor dekoracyjny, szczególnie widoczny w przypadku drewnianych okien lazurowanych, na których można zobaczyć naturalną strukturę drewna. Prawdą jest, że drewniane okna należy konserwować co kilka lat. Nie jest to jednak zbyt kłopotliwe a odpowiednio pielęgnowane okna drewniane mogą służyć nawet 90 lat.

Przeczytaj: Świeże powietrze w domu, czyli wentylacja przez okna

Drewno jest ciepłe

Drewno to ciepły i estetyczny materiał – dzięki współczesnym, niezwykle zaawansowanym technologiom obróbki można z niego wykonać okna w każdym kształcie i wymiarze. Ramy okienne skleja się przeważnie z trzech warstw drewna litego lub łączonego na długości. W taki sposób eliminujemy anatomiczne wady drewna, czyli sęki, skręty włókien i inne niedociągnięcia natury. Klejone drewno charakteryzuje ponadto większa odporność na paczenie się.
Drewno jako materiał, z którego wykonano okna, stwarza właścicielowi wiele możliwości natury dekoracyjnej - np. drewniane okna można wielokrotnie przemalowywać. Ale estetyka to nie wszystko, drewno posiada jeszcze szereg innych zalet. Z tego materiału wykonuje się okna o najniższym na rynku współczynnikiem przenikalności cieplnej.

Odporne na temperatury

Co więcej drewno charakteryzuje niższa rozszerzalność cieplna materiału. Okna drewniane są bardziej wytrzymałe na zmiany temperatury, lepiej pracują w murze. Drewno pod wpływem temperatury nie odkształca się. Ma to szczególne znaczenie w wypadku pożaru: W trakcie pożaru drewniane okno, zanim siłą rzeczy nie ulegnie w końcu zniszczeniu, stanowi dobrą ochronę zabezpieczają wnętrze przed dopływem tlenu. Tym samym nie pozwala, aby ogień przybrał na sile. Ponadto działanie wysokiej temperatury i bezpośrednio ognia nie powoduje wydzielania się substancji trujących, jak ma to miejsce w przypadku innych materiałów, a co za tym idzie, nie zmniejsza szans na ewakuację osób przebywających w bezpośrednim zagrożeniu.

Koniecznie zobacz: Okna drewniane a aranżacja wnętrz

Lepsza infiltracja powietrza

Okna drewniane są też w pozytywnym sensie mniej szczelne niż okna z PVC - zapewniają lepszą naturalną infiltrację powietrza. Właściwości drewna mają także wpływ na ochronę przed nieproszonymi gośćmi, bowiem materiał ten  posiada o wiele większą wytrzymałość przy niewielkiej gęstości - drewno to jednorodna struktura i zamocowane w nim wkręty od zaczepów antywyważeniowych stosowanych w oknach antywłamaniowych pracują całą płaszczyzną i są o wiele trudniejsze do sforsowania.

Okna drewniane są przyjazne dla środowiska

I wreszcie okna drewniane są przyjazne dla środowiska. Z jednej strony takie okna  świetnie pasują do energooszczędnych domów. Parametry izolacyjności termicznej drewnianych ram sprawiają, że zużywamy mniej energii i ciepła. Z drugiej strony drewno wymaga najmniejszych nakładów energii, potrzebnych do wytworzenia stolarki okiennej. Zatem okna drewniane oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na energię zarówno gospodarstw domowych jak i zakładów przemysłowych, zaś pamiętajmy, że energia często produkowana jest w sposób dla środowiska nie do końca przyjazny. Pozostaje jeszcze kwestia recyklingu. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że okna wykonane z naturalnego materiału są o wiele przyjaźniejsze naturze niż te wykonane ze sztucznych tworzyw.

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Stolbud Włoszczowa

Polecamy Ci również

Zobacz także