Zaparowane okna

Zaparowane okna

okna w domuNa pewno wielu z nas miało do czynienia z zaparowanymi szybami, gdy musieliśmy wycierać skraplającą się wodę. Dlaczego szyby parują i jak sobie z tym zjawiskiem poradzić?

Parowanie szyb nie świadczy o wadzie szyby czy okna. Jest to naturalne zjawisko związane z dużą wilgotnością powietrza, a także z dużymi różnicami temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Kondensacja pary na szybach ma miejsce, gdy wilgotność względna w pomieszczeniu przekracza 60% przy różnicy temperatur wewnątrz – na zewnątrz wynoszącej 20°. Dotyczy to często świeżo wybudowanych i od razu zamieszkałych budynków.

Najczęstszą przyczyną "pocenia się” okien jest niewystarczająca wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach, w których zamontowane są nowe okna. Nadmiar wilgoci powinien być systematycznie odprowadzany z wnętrza poprzez sprawny system wentylacji. Kiedy wentylacja szwankuje dochodzi do podwyższenia wilgotności powietrza w budynku, a tym samym do podnoszenia temperatury kondensacji pary wodnej. Zdarza się również, że wilgoć pojawia się tylko miejscowo, w postaci plam na wewnętrznych powierzchniach szpalt okiennych, które w okresie zimowym mogą nawet pokrywać się szronem. Wówczas mamy do czynienia z tzw. mostkiem termicznym (miejscem, w którym dochodzi do zwiększonego, w porównaniu z sąsiadującymi obszarami oddawania ciepła), który zazwyczaj jest spowodowany przerwaniem warstwy izolacyjnej połączenia okna ze ścianą, lub przerwaniem warstwy materiału użytego do ocieplania domu. W takich przypadkach konieczna jest interwencja firmy, która ocieplała dom lub montowała okna.

Systematyczne wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednia wentylacja zapobiegnie kondensacji pary i ułatwi uporanie się z problemem zaparowanych okien.

Oceń artykuł
3,71 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Oknoplus

Polecamy Ci również

Zobacz także