Zasłony okienne

Zasłony okienne

zasłony okiennePo pierwsze chronią przed słońcem, pozostawiając nam przy tym decyzję, ile światła wpuścimy do pomieszczenia. Po drugie zapewniają intymność, zasłaniając pomieszczenie przed wścibskimi spojrzeniami gapiów z zewnątrz. Po trzecie budują klimat naszych mieszkań, dodając im specyficznego uroku.

Zasłony, gdyż o nich mowa urzekają różnorodnością barw, faktur oraz wzorów. Wbrew pozorom wybór odpowiednich, wcale nie jest łatwy. Długie czy krótkie? Cienkie czy grube? Gładkie czy wzorzyste... Zanim podejmiesz decyzję, poznaj kilka prawd o zasłonach.

Cienkie czy grube?
To zależy od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia. W ciemnym tj. wychodzącym na północ lub wschód, lepiej sprawdzają się zasłony z lżejszego materiału, które przepuszczają więcej światła. Najlepiej podzielone na dwie części i rozsuwane w dwóch przeciwnych kierunkach. Pokój zorientowany na południe lub zachód lepiej zaopatrzyć w cięższe zasłony z gęstego materiału. Ze względu na ich intensywny kontakt ze słońcem, warto pomyśleć o podszewce, by tak szybko nie płowiały.

Długie czy krótkie?
Zdecydowanie długie. Krótkie nie wyglądają zbyt elegancko. Świetnie natomiast prezentują się te, sięgające do samej ziemi lub sprawiające wrażenie wręcz za długich. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak użycia tkanin wysokiej jakości. Lekkich i połyskliwych (tafta, jedwab) lub ciężkich i lejących się (plusz, welur). To warunek konieczny, by zasłony efektownie się układały.

zasłony krótkiezasłony długie

Ile materiału potrzeba na uszycie zasłon?
Na długość: o 30 cm więcej niż odległość między karniszem a podłogą – to konieczny zapas na zakładkę i wykończenie góry.
Na szerokość: dwa razy więcej niż mierzy karnisz. Czyli na przykład przy dwumetrowym karniszu materiał powinien mieć 4 metry szerokości.

zasłony do okna wychodzącego na południezasłony do okna wychodzącego na północ

Jak oszukać przestrzeń?

  • Jasny sufit, ściany i zasłony z wzorem poziomym - pomieszczenie wydaje się większe i niższe.
  • Zasłony w pionowe pasy – pokój sprawia wrażenie wyższego.
  • Ciemny sufit, jasne ściany, zasłony z lambrekinem we wzory poziome i pomieszczenie jest jakby niższe.
  • Ciemne, obszerne zasłony - powierzchnia okna wydaje się mniejsza, a pokój, krótszy.
  • Drobny wzór na zasłonach i ścianach - pomieszczenie staje się wizualnie większe.
  • Zasłony i ściany ciemne, oddzielone jasnym pasem od sufitu – optycznie zmniejszają przestrzeń.

zasłony do nowoczesnego pokojuzasłony do tradycyjnego wnętrza

Dodatkowo o zasłonach
Koordynaty
- kolekcje tkanin: zasłon, tapet, poszewek, obrusów... Łączy je ten sam motyw, choć nieraz różnie zakomponowany lub jedna gama kolorystyczna przy odmiennych wzorach. Np. kwiaty, pasy, groszki utrzymane w zieleniach i brązach.
Reling to stalowa linka, pełniąca funkcję karnisza. Cienka i prawie niewidoczna. Można montować ją przy stosunkowo niskim nadprożu (odległości górnej ramy okna od sufitu), które wyklucza zastosowanie klasycznego karnisza. Reling nie sprawdza się jednak przy grubych, masywnych zasłonach - pod wpływem ich ciężaru może się uginać i zniekształcać.
Przelotki, czyli metalowe kółka wtłoczone w tkaninę. Doskonale zastępują klasyczne żabki. Dzięki nim zawieszenie zasłon, wydaje się niezwykle łatwe. A ponadto materiał ładnie się układa i płynnie przesuwa.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Agnieszka Chmielińska

Zdjęcia: Dekoria

Polecamy Ci również

Zobacz także