Zatrzymać słońce – ogród zimowy

Zatrzymać słońce – ogród zimowy

Podczas coraz krótszych, szarych i pochmurnych jesiennych dni dotkliwie odczuwamy niedobór światła słonecznego i czujemy się przygnębieni. Aby zatrzymać lato w domu, warto zbudować oranżerię.

ogród zimowyPrzeszklony ogród zimowy nie tylko zapewnia wypoczynek i relaks wśród zieleni, ale także uatrakcyjnia architekturę budynku.

Sposób na dobry humor
Przez całe lato cieszyliśmy się ciepłem i słońcem, w jesienne i zimowe dni mamy go jednak coraz mniej. Gdy brakuje nam światła słonecznego, organizm produkuje mniej serotoniny – hormonu szczęścia. Aby łatwiej przetrwać jesienne i zimowe miesiące, potrzebujemy jak najwięcej światła
i częstego kontaktu z naturą. Oranżeria, zwana także całorocznym ogrodem, odgrywa wtedy ważną rolę.  Ze względu na pogodę nie możemy zbyt dużo czasu spędzać na świeżym powietrzu, a nasze życie toczy się głównie w pomieszczeniach. W ogrodzie zimowym możemy wykorzystać promienie słoneczne i naturalne światło dzienne, jednocześnie będziemy mieć kontakt z naturą, hodując nasze w ulubione rośliny.

Salon lub jadalnia
W polskich domach oranżeria występuje stosunkowo rzadko. Tymczasem stanowi ona bardzo atrakcyjny element architektury budynku, nadając, nawet prostej bryle eleganckiego, luksusowego charakteru. Co ważne – oranżerię możemy zaplanować nie tylko na etapie projektu domu. W większości przypadków istnieje możliwość dobudowania całorocznego ogrodu przy już istniejących budynkach.

oszklony taras ogród zimowy
Wielu z nas traktuje oranżerię wyłącznie jako całoroczny ogród. Tymczasem może ona pełnić wiele funkcji. Może być na przykład bardzo eleganckim, przeszklonym salonem lub słoneczną jadalnią. Umieszczenie oranżerii w miejscu z pięknym widokiem na otocznie uczyni z niej wytworny salon. Jeśli w ogrodzie mamy nasze ulubione rośliny, stworzymy zaciszny kącik, w którym przez cały rok będziemy mogli cieszyć się widokiem zieleni przy filiżance porannej kawy.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na budowę oranżerii, warto odpowiednio wykorzystać werandę. Pełni funkcję wejścia do domu, jest jednocześnie jego wizytówką. Jej wygląd powinien być spójny z architekturą budynku. Dla wielu z nas weranda często gra także rolę tarasu – miejsca, gdzie chętnie odpoczywamy po pracy. Jeśli ją oszklimy, będziemy korzystać z jej uroków podczas chłodniejszych dni. 

ogród zimowy w domu oranżeria
Budowa oranżerii
Projektowanie oranżerii należy rozpocząć od wyboru jej kształtu, miejsca pod budowę oraz materiałów, z jakich będzie wykonana. Aby była ozdobą domu, a przy tym komfortowym miejscem do wypoczynku musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Równie ważną kwestią jest lokalizacja całorocznego ogrodu względem stron świata. Najlepiej usytuować go od strony południowej, co sprawi, że będziemy mogli cieszyć się słońcem i światłem prawie przez cały dzień.

Jedną z najistotniejszych kwestii w procesie projektowania oranżerii jest staranne opracowanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu. Powinna być ona wykonana z wysokiej klasy materiałów, np. z aluminium odpornego na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr, śnieg lub ulewny deszcz. Równie ważny jest dobór odpowiednich szyb. Muszą one zapewniać, zarówno latem, jak i zimą, należytą termoizolacyjność, a także spełniać warunki bezpieczeństwa i być wytrzymałe na duże obciążenia – choćby zalęgający śnieg.

Oranżeria jest niezwykłą, architektoniczną formą, która nada naszemu domowi wytwornego charakteru. Takie pomieszczenie sprawi, że każdego dnia, niezależnie od pory roku, będziemy mieli kontakt z naturą i zielenią. 

Oceń artykuł
3,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Oknoplast-Kraków

Polecamy Ci również

Zobacz także