Zimowy ogród - oświetlenie

5
oświetlenie ogrodu zimowego

ogród zimowyOranżeria z dobrze zaplanowanym oświetleniem wygląda efektownie, zwłaszcza wieczorem. Szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym można oryginalnie udekorować ogród zimowy.

W ciągu dnia naturalne światło z łatwością przechodzi przez szklane szyby oranżerii, doskonale doświetlając pomieszczenie. Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem na oświetlenie ogrodu zimowego wieczorem jest światło górne, montowane pod „sufitem” oranżerii. Lampy czy żyrandole zamocowane na krokwi powinny być dość lekkie, aby nadmiernie nie obciążać konstrukcji. Ogólne, górne oświetlenie może odbijać się od szyb ogrodu. W okresie świątecznym dodatkowe smugi świateł dadzą ciekawy efekt.
W oranżerii można też zastosować oświetlenie kierunkowe − nowoczesne lampy diodowe, nisko stojące lub zwieszone lampy stołowe, które oświetlą wybrany fragment ogrodu. Innym sposobem jest zamontowanie dość nisko oświetlenia bocznego – kinkietów i plafonierów – zainstalowanego na ścianie wspólnej dla domu i ogrodu. Do specjalnych listew zapinanych na dolnej części krokwi, można także zamontować punktowe reflektorki czy halogeny.

ogród w domu oranżeria

Ogród zimowy na Święta
Ogród zimowy warto także udekorować świątecznie – migające światełka można umieścić w górnych częściach oranżerii lub na wysokości stołu. Czasem wystarczy oświetlić tylko stojącą w oranżerii choinkę i ograniczyć do minimum pozostałe światła w pomieszczeniu. Świąteczne drzewko i tak będzie doskonale widoczne z zewnątrz.

Planując oświetlenie do ogrodu zimowego warto wybrać takie, które pozwoli zmniejszyć zużycie energii i kontrolować koszty eksploatacji – dzięki temu chronimy środowisko i oszczędzamy.  Pamiętajmy, by przed montażem oświetlenia w ogrodzie zimowym, odpowiednio zabezpieczyć naszą instalację elektryczną. Cała konstrukcja instalacji elektrycznej oranżerii musi być uziemiona na wypadek zwarcia.

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Reynaers

Polecamy Ci również

Zobacz także