Zysk przez okna - dom energooszczędny

Zysk przez okna - dom energooszczędny

To, czy nasz dom będzie w wystarczającym stopniu energooszczędny zależy m.in. od jego usytuowania względem stron świata, wielkości i rozmieszczenia okien, a także od ich parametrów.

Optymalne położenie budynku pozwala wykorzystać część energii słonecznej do ogrzewania domu. Ale jednocześnie jest to najlepsza recepta na właściwe oświetlenie pomieszczeń w zgodzie z ich przeznaczeniem. Każdy projekt, powinien zatem nie tylko odpowiadać naszym wyobrażeniom domu idealnego, ale być także kompromisem pomiędzy energooszczędnością i funkcjonalnością wnętrz.

Strona świata ma znaczenieokna energooszczędne
Architekci i projektanci są na ogół zgodni, że w domu energooszczędnym najwięcej okien powinno się znaleźć się od strony południowej i zachodniej. Od północy możemy nawet całkowicie zrezygnować z przeszkleń albo wybrać okna znacznie mniejsze. Natomiast wschodnia strona nie ma aż tak decydującego znaczenia z punktu widzenia oszczędzania energii.

Kolejna rzecz wpływająca na nasz komfort, to właściwe rozplanowanie w projekcie poszczególnych pomieszczeń. Na południe najlepiej skierować okna części dziennej, a także pokojów dla dzieci. Kuchnia powinna być położona od wschodu lub północy. Łazienka, ale także całe zaplecze domu, czyli np. spiżarnia, kotłownia, garaż mogą być skierowane na północ. Wschodnia ściana domu to również pomysł na sypialnie.
Taki układ pozwala idealnie dopasować poziom naturalnego oświetlenia pomieszczeń do tego, jaką pełnią funkcję.

Czy okno może pozyskiwać ciepło?
Okna, nawet najlepsze, posiadają gorsze właściwości termiczne od ścian. Ale jednocześnie do naszego domu przenika przez nie zarówno światło, jak i energia słoneczna.
W efekcie okna mogą nie tylko powodować straty energii, ale także generować pewne zyski cieplne. W niektórych wypadkach, zastosowanie większego przeszklenia może przynieść więcej korzyści niż straty.
Aby zyski energii były jak największe, najwięcej okien powinno znajdować się na ścianach najbardziej nasłonecznionych. Ogromne znaczenie ma w tym wypadku kąt padania światła – różny w zależności od pory roku. Promienie, a wraz z nimi energia powinny wnikać jak najgłębiej do wnętrza – najlepiej, jeśli docierają do przeciwległej ściany, która jest w stanie pochłonąć więcej ciepła niż podłoga. Aby tak było okna nie powinny być zamontowane zbyt nisko.

Zastosowanie dużego przeszklenia od południa może prowadzić latem do przegrzewania się pomieszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż rolet bądź żaluzji zewnętrznych. Naturalnym i skutecznym filtrem okazują się także drzewa liściaste. Latem zatrzymają część światła słonecznego, natomiast zimą, gdy liście już opadną, pozwolą je skutecznie doświetlić i dogrzać.
Nawet, jeśli mamy w domu klimatyzację, to koszt schłodzenia pomieszczenia o 1-2°C, jest dwukrotnie wyższy niż koszt podniesienia temperatury zimą o taką samą wartość. Umiejętne sterowanie światłem słonecznym jest więc niezwykle istotne.

Jakie okno, takie światło
Z kolei rodzaj oświetlenia wnętrz jest uzależniony od wielkości, kształtu okien oraz ich liczby w danym pomieszczeniu. Jedno okno na środku ściany spowoduje, że wnętrze będzie oświetlone równomiernie, ale jeśli pomieszczenie będzie dość długie, to na jego końcu natężenie światła może być mniejsze. Jeśli umieścimy je bardzo blisko narożnika, to część pokoju może być zdecydowanie zbyt ciemna – powinniśmy o tym pamiętać w trakcie planowania i urządzania wnętrza.
W dużych, przestronnych wnętrzach optymalnym rozwiązaniem są dwa okna. Przy odpowiednim metrażu, nie utrudniają aranżacji, a przy tym zapewniają bardzo równomierne oświetlenie i to przez większą część dnia. Podobny efekt można uzyskać montując okno w narożniku południowo-zachodnim. W kuchni możemy sobie pozwolić na niskie i szerokie okna panoramiczne i umieścić je nad blatem, na którym przyrządzamy potrawy. Natomiast w takich pomieszczeniach jak łazienka, czy chociażby spiżarnia (znajdujące się od północy) wystarczą tylko niewielkie okna, świetliki, albo luksfery zamontowane w ścianie wewnętrznej.

okna energooszczędneEnergooszczędne okno
Okno może z powodzeniem funkcjonować bardzo długo - nawet przez 20 lat. To, jakie ma parametry termiczne wpływa na ilość ciepła uciekającego z domu. Wybór okien energooszczędnych zamiast standardowych, może przynieść w ciągu sezonu grzewczego nawet kilkaset złotych zysku. Oszczędności na rachunkach za ogrzewanie po kilku latach pokryją wyższą cenę okien energooszczędnych.

Producenci udostępniają na swoich stronach internetowych kalkulatory energetyczne pozwalające obliczyć i porównać koszty ogrzewania domu.

Wysokość oszczędności zależeć będzie nie tylko od jakości okien i ich powierzchni, ale także od cen nośnika energii, z którego korzystamy, długości sezonu grzewczego oraz tego, czy zima będzie sroga czy łagodna.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Redakcja

Źródło: MS więcej niż OKNA

Polecamy Ci również

Zobacz także