Ceropegia Wooda, czyli roślina domowa o pięknych kwiatach i liściach. Poznaj wymagania i tajniki pielęgnacji "chińskiego lampionu"

Katarzyna Józefowicz
Ceropegia Wooda wygląda dekoracyjnie. Bardzo dobrze nadaje się do wiszących lub wysoko ustawionych doniczek.
Ceropegia Wooda wygląda dekoracyjnie. Bardzo dobrze nadaje się do wiszących lub wysoko ustawionych doniczek. Severin Candrian (unsplash.com)
Ceropegia Wooda to niezwykle atrakcyjna roślina doniczkowa, która coraz częściej gości w naszych domach. Ceropegia ma długie, ale delikatne pędy, pokryte wzorzystymi, kolorowymi liśćmi oraz bardzo ciekawe kwiaty. Od rozmieszczenia i kształtu liści pochodzi jedna z jej zwyczajowych nazw, czyli łańcuch serc. Inne określenie nawiązuje z kolei do formy kwiatów – chińskie lampiony. Ceropegia jest rośliną, która wymaga odpowiednich warunków. Radzimy, co trzeba jej zapewnić i jak uprawiać ceropegię.

Spis treści

Jak wygląda ceropegia Wooda?

Ceropegia Wooda (Ceropegia Woodii) pochodzi z Afryki Południowej i pomimo delikatnego wyglądu jest dobrze przystosowanym do trudnych warunków środowiskowych sukulentem. Wytwarza mocny, gruby, mięsisty system korzeniowy, gromadzący wodę i składniki odżywcze na trudne czasy. Roślina jest niska - dorasta do zaledwie kilku centymetrów wysokości, ale tworzy długie, cienkie, wiotkie, brązowo-fioletowe pędy, które w naturze mogą osiągać nawet 2-3 m długości (w uprawie zwykle nie przekraczają 1-1,2 m długości). Wzdłuż pędów wyrastają ułożone naprzeciwległymi parami małe, sercowate, mięsiste liście. Ich blaszka z wierzchu jest ciemnozielona i ozdobiona srebrzystym, marmurkowym wzorem, a od spodu zabarwiona na bordowo. Ceropegia odmiany „Variegata” ma dodatkowo kremowo-różowe obrzeże liści. Ze względu na szczególny kształt liści, roślina bywa nawet nazywana „łańcuchem serc”. Latem na pędach u podstawy liści, rozwijają się niekiedy małe, kuliste, pękate, beżowe bulwy, które służą roślinie do rozmnażania.

Warto przeczytać:

Piękne kwiaty ceropegii, czyli „chińskie lampiony"

Najdziwniejsze i najbardziej zaskakujące są jednak kwiaty ceropegii. Pojawiają się na pędach przez cały sezon wegetacyjny (od maja do września) i są osadzone pojedynczo na wiotkiej, wywiniętej do góry łodyżce. Każdy kwiat ma postać wąskiej, jasnej, różowo-fioletowej rurki z pękatą podstawą, zwieńczonej ażurową koroną. Jest ona złożona z pięciu nitkowatych, ciemnofioletowych, owłosionych, łukowato wygiętych i zrośniętych ze sobą na szczycie „płatków”. Kwiaty caropegii trudno zaliczyć do klasycznych piękności, ale z pewnością nie można odmówić im oryginalności. Ze względu na ich kształt, roślina bywa też nazywana „chińskim lampionem”, dlatego warto przyjrzeć im się z bliska.

Wiszące kwiaty mają wiele zalet i wyglądają pięknie, Zobacz, jakie rośliny warto mieć w mieszkaniu. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wiszące kwiaty doniczkowe w aranżacji mieszkania. Sprawdź, j...

Jak uprawiać ceropegię – podstawowe wymagania

Ceropegia Wooda to niewielka, ale dość wymagają roślina, która pełnię swojej urody zaprezentuje tylko wtedy, gdy będzie miała zapewnione odpowiednie warunki uprawy. Jak każdy sukulent, kocha słońce i ciepło, dlatego oczekuje bardzo jasnego stanowiska uprawy oraz przez cały rok pokojowej temperatury (20-24°C), która nigdy nie powinna spadać poniżej 15°C.

Trudność może sprawić utrzymanie rośliny zimą, bo gdy światła zaczyna brakować, odległości pomiędzy liśćmi się wydłużają, a liście karleją i tracą swoje marmurkowe umaszczenie. Z tego względu roślinę najlepiej uprawiać w pobliżu południowego okna, jedynie latem chroniąc ją przed bezpośrednim, południowym słońcem.

Polecamy także:

Podłoże dla ceropegii i nawożenie rośliny

Ceropegia preferuje też lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże, bo ze względu na mięsiste korzenie lepiej znosi przesuszenie niż zalanie (nadmierna wilgotność może prowadzić do gnicia korzeni i obumierania roślin lub rozwoju chorób grzybowych). Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne podłoże dla kaktusów i sukulentów.
W sezonie wegetacyjnym ceropegię dobrze jest też zasilać specjalnym nawozem dla sukulentów i kaktusów, bo choć nie jest szczególnie żarłoczna, dzięki dokarmianiu znacznie ładniej będzie się rozrastać. Ceropegia nie wymaga okresu zimowego spoczynku, jednak ponieważ słońca jest w tym czasie mało, a procesy życiowe rośliny zwalniają, należy zaprzestać jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

W sypialni możemy mieć całkiem sporo kwiatów doniczkowych, ale nie wszystkie się nadają.

Chcesz mieć kwiaty w sypialni? Nie wszystkie się nadają! Zob...

Przesadzanie i rozmnażanie ceropegii

Wiosną, kiedy zajdzie taka potrzeba, roślinę można przesadzić do nowej doniczki, przy okazji rozmnażając ją przez podział lub sadzonki pędowe. Latem do rozmnażania można też wykorzystać bulwki przybyszowe, tworzące się na pędach, które po zetknięciu z podłożem wytwarzają korzenie i doją początek nowej roślinie.

Przycinanie ceropegii

Ceropegia do prawidłowego rozwoju nie wymaga systematycznego cięcia, jednak zabieg znosi bardzo dobrze, dlatego jeśli nadmiernie się rozrośnie, można skorygować jej pokrój, skracając pędy.

Jak wyeksponować ceropegię

Ceropegia Wooda ze względu na swoje zwisające pędy najlepiej prezentuje się w wiszących doniczkach lub na półkach umieszczonych w pobliżu okna, ale może być też uprawiana w donicach na kształt ludzkiej głowy, gdzie będzie imitować oryginalną „fryzurę”. Jej długie pędy można też owijać wokół fantazyjnych podpór (np. metalowych łuków) lub kratek dla pnączy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom