Niecierpki: kwiaty do cienia i półcienia. Nieciecierpek nowogwinejski i waleriana ozdobią rabaty i balkony, a na gruczołowate trzeba uważać!

Ewa Żmijewska, Katarzyna Laszczak
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo.
Niecierpki to idealne rośliny na zacienione balkony i rabaty. Kwitną obficie i kolorowo. Katarzyna Laszczak
Niecierpki (Impatiens) są roślinami ozdobnymi. Na szczególną uwagę zasługują ich duże, kwitnące przez całe lato kwiatostany, które przybierają odcienie bieli, różu oraz purpury. Szczególnie popularne i ozdobne są niecierpki nowogwinejskie i niecierpki waleriana (sułtańskie) oraz mniej popularne – balsamina. Ale są też gatunki, które są roślinami uciążliwymi i inwazyjnymi, jak efektowny niecierpek gruczołowaty (himalajski). Sprawdź, jakie niecierpki warto mieć i jak je uprawiać.

Spis treści

Występują na dużych obszarach – w Polsce można spotkać dziko rosnące niecierpki pospolite oraz gruczołowate. Niecierpki występują w wielu gatunkach i odmianach, różniących się kolorem kwiatów i liści, ich kształtem i wysokością. Wielość odmian ozdobnych sprawia, że niecierpki są doskonałe zarówno do ogrodów, jak i na balkony i tarasy.

Uprawa niecierpków

Niecierpki mają swoje wymagania – słabo znoszą silne promieniowanie słoneczne, nie służy im także zbyt wyschnięta gleba, a przesuszone rośliny w szybkim czasie kończą kwitnienie. Natomiast niecierpki są idealne do cienia i półcienia, a regularnie podlewane, kwitną obficie przez całe lato. W zależności od odmiany wielkość ich kwiatów waha się od 1 do 5 cm. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, jedno- i dwubarwne. Dekoracyjne są także liście niecierpków, występujące w różnych odcieniach zieleni, a nawet wpadające w bordo, czy nakrapiane.

Niecierpki nie lubią zbyt wysokich, ani zbyt niskich temperatur, są mało odporne na przymrozki, dlatego należy je wysadzać do gruntu dopiero w połowie maja. W sprzedaży są dostępne przez niemal cały sezon, więc zaopatrzenie się w ich sadzonki nie jest problemem.

Niecierpki warto zasilać nawozami do roślin kwitnących. Najlepiej je aplikować wraz z wodą, podczas podlewania. Ważne jest, aby strumień wody był skierowany bezpośrednio w podłoże, ponieważ osadzająca się na kwiatach woda, może spowodować ich odbarwienie.

Popularne gatunki niecierpków

  • Niecierpki sułtańskie, czyli niecierpki waleriana (Impatiens waleriana) – są najczęściej uprawiane w donicach, ale sprawdzają się też na rabatach;  osiągają niewielką wysokość, dochodzącą do 30 centymetrów. Mają intensywnie ubarwione kwiaty, osiągające średnice 5 centymetrów. Gatunek ten jest szczególnie wrażliwy na intensywne opady deszczu, które niszczą kwiaty.
  • Niecierpki nowogwinejskie (Impatiens hawkeri) – równe popularne jak sułtańskie, są roślinami dobrze wzrastającymi zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Ich krzaczaste pędy wznoszą się na wysokość około 40 centymetrów. Kwiaty barwią się na intensywnie różowo, czerwono lub biało i osiągają 4-5 centymetrów średnicy.
  • Niecierpki balsamina (Impatiens balsamina) – odmiana dobrze wzrastająca w gruncie, wyrasta na wysokość 50-60 centymetrów. Na bokach pędów tworzą się pełne lub półpełne wiechy osiągające średnice 6 centymetrów.
Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie nie są zbyt wysokie. Natomiast niecierpek balsamina może osiągać do ponad 60 cm wysokości.
Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie nie są zbyt wysokie. Natomiast niecierpek balsamina może osiągać do ponad 60 cm wysokości. Katarzyna Laszczak

Niecierpki gruczołowate - nie do ogrodu!

Niecierpki gruczołowate czyli niecierpki himalajskie (Impatiens glandulifera) – to odmiana wyjątkowo wysoka. Rośliny osiągają nawet 2 metry wysokości. Najczęściej spotyka się kwiaty różowe, choć występują też białe i purpurowe. Toleruje stanowiska słoneczne, lubi wilgotną glebę, kwitnie od lipca do września. Jednak te rośliny są uznawane za inwazyjne - nie tylko obce, ale stanowiące zagrożenie dla polskiej przyrody, i nie wolno ich uprawiać.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-ogrodek.pl e-ogrodek.pl