Bramy - poradnik

Automatyka do bram

napęd bramy, fot. NiceNapędy instaluje się niemal do wszystkich rodzajów bram garażowych (uchylnych, segmentowych i rolowanych), jak i wjazdowych (przesuwnych i skrzydłowych). Automatyki nie trzeba kupować razem z bramą ani od razu jej montować.
Dobór automatyki warto powierzyć specjaliście. Jej rodzaj i parametry techniczne dopasowuje się do typu i szerokości bramy oraz jej ciężaru. Jeśli kupujemy napęd do bramy już użytkowanej, trzeba sprawdzić jej stan techniczny. Montaż napędu do bramy wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej.

Prawidłowy montaż bramy

Przed wyborem bramy należy najpierw określić, w jakich warunkach będzie pracować – jest to ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania. Powinniśmy się zastanowić, jaki typ bramy będzie najbardziej odpowiedni w danym przypadku. Następnym ważnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie otworu bramy. Należy otynkować nadproże, a podłogę wyłożyć posadzką. Ważne jest prawidłowe wypoziomowanie podłogi – pozostawione nierówności będą powodowały blokowanie się bramy i utrudniały jej otwieranie, mogą też prowadzić do niepotrzebnych strat ciepła. Montaż bramy najlepiej zlecić fachowcom.

brama wjazdowa

Więcej na ten temat:

,

Eksploatacja i konserwacja bram

automatyka do bramSzyna bramy przesuwnej, po której poruszają się rolki bramy, powinna być zawsze czysta – gromadzący się na niej piasek, suche liście, a zimą śnieg mogą ją zablokować. Z szyny trzeba wymiatać gromadzące się tam zanieczyszczenia.
Bramy dwuskrzydłowe nie mogą służyć do odśnieżania wjazdu. Konieczne jest również wyregulowanie napędu bram przesuwnych i konserwacja oraz przeglądy automatów do bram w zakresie określonym przez producentów (1-2 razy w ciągu roku). Automatyka może nie zadziałać, gdy jest bardzo zimno. Przed zakupem warto sprawdzić, w jakich temperaturach może pracować siłownik.

Zobacz także