Okna - poradnik

Co to jest okno skrzynkowe?

okna do domu jednorodzinnegoOkna skrzynkowe są oknami starego typu – stosowanymi w dawnej Polsce najczęściej. Rama takich okien składa się z ościeżnicy oraz krosna. Do ramy mocuje się podwójne skrzydła, które otwierają się do środka. Niegdyś, okna skrzynkowe były kojarzone głównie ze zwiększoną ilością ciepła uciekającego przez nie z pomieszczeń. Obecnie, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii okiennych i innowacyjnych materiałów – okna skrzynkowe mogą być w pełni energooszczędne. Na ogół posiadają także dobrą izolacyjność akustyczną. Najczęściej stosuje się je w budynkach objętych ochroną konserwatorską. Nadają one domom odpowiedniego charakteru i przypominają ich historię. Okna skrzynkowe można w Polsce zobaczyć zarówno w miastach, jak i na wsiach. W pierwszym przypadku zdobią przeważnie zabytkowe starówki. W drugim zaś odrestaurowywane dwory i pałace. Odmianą okien skrzynkowych są okna półskrzynkowe.

Więcej na ten temat:

,

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także