Dekoracje okienne - poradnik

Co zamiast tradycyjnych zasłon?

Efektownie wyglądają rolety rzymskie; w poprzek zasłony wszywa się w regularnych odstępach pręty lub listewki tak, że po podciągnięciu tworzą się równe fałdy. Dobrym pomysłem są także tradycyjne rolety, wykonane z tkaniny lub np. bambusa. Oryginalnym pomysłem na zasłony są lekkie, półprzezroczyste lub wzorzyste tkaniny – w zależności od wymiarów okna i pomieszczenia. Inne rozwiązanie to zasłony z muślinu, lnu lub cienkiego płótna – tkanina sięgająca do podłogi porządkuje format okien.

roleta rzymska, fot. Dekoria

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Jaka długość zasłon?

Prawidłowa długość to 1-2 cm nad podłogą, ale często stosuje się zasłony lekko opierające się o podłogę. Krótkie powinno się stosować tylko wtedy, kiedy stojące pod oknem meble nie pozwalają na inne rozwiązanie.

zasłony okienne

Więcej na ten temat:

Zobacz także