Drzwi - poradnik

Czy montować drzwi do kuchni?

drzwi kuchenneJeśli wybraliśmy opcję kuchni zamkniętej, to jak w każdym innym pomieszczeniu tego typu – powinny znajdować się drzwi. Jednak nie wszyscy decydują się na taką właśnie wersję kuchni. Coraz częściej kuchnie pozostają pomieszczeniami całkowicie otwartymi i połączonymi w jedną całość z pozostałą dzienną częścią domu, najczęściej z salonem lub jadalnią. Wówczas nie może być mowy o zastosowaniu żadnych drzwi. Optymalną opcją jest jedynie częściowe otwarcie kuchni. Wówczas istnieją ścianki działowe wyodrębniające to pomieszczenie, a otwarte pozostaje jedynie wejście do niego, jedna strona, itp. Przestrzeń, na ogół otwartą - można jednak zamykać i to wcale nie przy pomocy tradycyjnych drzwi. W powyższym celu często stosuje się drzwi przesuwne lub zastępuje je innymi materiałami, np. roletami okiennymi, żaluzjami, przenośnym parawanem, materiałową zasłoną, itd.

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiachWymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością, którą trzeba zlecać fachowcowi, co oznacza, że sprawę z powodzeniem można załatwić samodzielnie. Wymianę rozpoczynamy od zdemontowania klamki drzwiowej oraz szyldu. Pod szyldem znajdziemy niewielką śrubkę, która przytrzymuje na miejscu wkładkę lub dwie śruby mocujące całą kasetę zamka. Śruby te należy odkręcić i wyjąć z drzwi cały zamek lub jedynie samą wkładkę bębenkową. Po nowy zamek najlepiej jest udać się ze zdemontowanym, ponieważ gwarantuje to nabycie elementu identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie otworów na śruby mocujące. Montażu dokonuje się w sposób analogiczny, co demontażu. Pierwotnie umieszczamy w otworze zamek. Dokręcamy śruby mocujące. Montujemy szyld i na koniec zakładamy klamkę.

Kiedy nie jest konieczna kompleksowa wymiana zamka?

Zamek do drzwi
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Poprzez kompleksową wymianę zamka należy rozumieć wymianę całej kasety na nową. W niektórych sytuacjach jednak, w zupełności wystarczająca jest wymiana jedynie samej wkładki wewnętrznej. Jest tak najczęściej w przypadku zamków, które otwieramy przy użyciu płaskich kluczy. Warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej jednego klucza do takiego zamka oraz to, że zamek nie został uszkodzony w sposób mechaniczny. Wówczas też wymiana jest prostsza i kosztuje zdecydowania mniej. Całościowy montaż kończy się na wyjęciu wewnętrznej części zamka i włożeniu w jej miejsce innej o identycznym rozmiarze i takim samym usytuowaniu otworu na śrubę mocującą wkładkę do kasety.

Zobacz także