Okna - poradnik

Czy stosować w domu duże okna?

zdjęcie 1Stosowanie dużych powierzchni przeszklonych w budynkach mieszkalnych ma swoich zwolenników i przeciwników. Z jednej strony – wspomniane rozwiązanie podnosi walory domu, ale z drugiej – może być nieco kłopotliwe. Przeciwnicy dużych przeszkleń wspominają o ograniczeniu prywatności, niezachowaniu odpowiedniej bariery antywłamaniowej oraz o zwiększonych rachunkach za energię cieplną. Mankamenty te jednak spotykają się z natychmiastową ripostą ze strony miłośników otwarcia domu na przestrzeń zewnętrzną. Izolacyjność cieplną oraz klasę antywłamaniową można podnieść, stosując podczas produkcji okien materiały o odpowiednich parametrach. Natomiast do ograniczenia prywatności nie dojdzie, jeżeli większe przeszklenia zostaną zastosowane z rozwagą oraz z dostosowaniem ich do uwarunkowań zewnętrznych i układu domu.

Duże okna balkonowe, a klasa energetyczna budynku

okno balkonoweDuże przeszklenia w domu mogą przyczyniać się do strat energii cieplnej i powodować pogorszenie klasy energetycznej całego budynku. Jak bowiem wiadomo przegrody przeszklone są bardziej podatne na ubytki cieplne, aniżeli przegrody pełne. Najbardziej odpowiedzialnym za powyższe jest w tym przypadku szyba okienna. Dlatego też kupując okna – należy zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplej dla szyby. Niekiedy, producenci wprowadzają w błąd swoich klientów i nie podają oddzielnych wartości U dla szyby i dla ramy okiennej. Jeżeli w oknie został zastosowany pakiet szybowy o odpowiednich parametrach – możemy być spokojni o jego izolacyjność termiczną. Takie okno nie powinno przyczyniać się do strat ciepła z domu.

Jaka powinna być rama dużego okna balkonowego?

zdjęcie 1Rama okienna, która ma zadanie udźwignąć pakiet szybowy o większych rozmiarach powinna być przede wszystkim mocna, sztywna i wytrzymała. Takie parametry nie są trudne do osiągnięcia, ale tylko podczas produkcji ram o znacznej ich szerokości. Tymczasem, wszyscy potencjalni zainteresowani dużymi przeszkleniami w domu – oczekują od ramy okiennej, aby ta była jak najwęższa i jak najmniej widoczna. Nowością rynkową w powyższym zakresie są profile okienne z włókna szklanego. Materiał ten jest na tyle mocny i wytrzymały, że nie wymaga dodatkowego wzmacniania go. Z tych też powodów ramy wykonane właśnie z włókna szklanego mogą być wąskie i jednocześnie wystarczająco solidne. Takie profile zachowują też bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz wystarczającą klasę antywłamaniową.

Zobacz także