Okna dachowe - poradnik

Czy świetlik tunelowy może być montowany w płaskich dachach?

świetlik na dachu płaskim, fot. VeluxŚwietliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.

Gdzie może być zamontowany świetlik?

świetlik w jadalniW przypadku profilowanych materiałów pokryciowych świetliki można instalować przy kącie nachylenia połaci dachowej od 15 do 60 stopni. W przypadku płaskich materiałów pokryciowych od 35 do 60 stopni. Świetlik może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych, do których nie dochodzi światło naturalne, a zastosowanie okien nie jest możliwe, typu: łazienki, korytarze, garderoby, zlokalizowane wewnątrz ostatniej kondygnacji budynku.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować świetlik ?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie świetlika tunelowego od strony południowej. Istotne jest również takie zamontowanie świetlika aby tunel był możliwie najkrótszy. Oczywiście pora dnia, roku, pozycja słońca, długość i szerokość geograficzna mają także wpływ na ilość uzyskanego w pomieszczeniu światła. Nawet kolor ścian ma znaczenie.

świetlik tunelowy

Więcej na ten temat:

Zobacz także