Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Czy warto montować okiennice?

okiennice drewnianeOkiennice stanowią zarówno element uzupełniająco – dekoracyjny domu, jak i wypełniają szereg funkcji użytkowych. W Polsce były dość popularne przed laty, ale wyparły je skutecznie zewnętrzne rolety. Natomiast w krajach Europy Południowej stanowią niekiedy nieodłączne elementy domów, czyniąc je niepowtarzalnymi i pełnymi uroku. Aktualnie, na polskim rynku można obserwować wzrost zainteresowania okiennicami, ale wzrost ten nie jest znaczny. Jednak okiennice w niektórych przypadkach warto montować. Pomijając strefę klimatyczną w jakiej mieszkamy oraz niezależnie od pory roku – zawsze są one zabezpieczeniem przed ewentualnym włamaniem. Nowoczesne okiennice wyposaża się w specjalne antywłamaniowe okucia oraz wykonuje tak, aby stanowiły przeszkodę nie do pokonania dla złodzieja. Dodatkowo, okiennice świetnie chronią przed promieniami słońca i nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń w lecie. W zimie natomiast zabezpieczają przed wychładzaniem się wnętrz, osłaniają okna przed silnymi wiatrami i stanowią dość znaczną barierę wyciszającą.

Więcej na ten temat:

Do jakich domów pasują okiennice?

okiennice drewnianeW powyższym zakresie wiele jest kwestią gustu i indywidualnych upodobań użytkownika. Są jednak pewne budynki, które swoim stylem wręcz domagają się montażu okiennic. Zastąpienie okiennic roletami zewnętrznymi nie jest w ich przypadku dobrym pomysłem i jedynie psuje urok domu. Do takich budynków należą lubiane przez Polaków domy w stylu dworkowym, stylizowane na wiejskie oraz budowle wzniesione na stylu muru pruskiego. Dodatkowo okiennice mogą uzupełniać wszystkie domy drewniane, góralskie chaty i dowolnie - wiele innych. Świetnie komponują się ze stromymi dachami oraz z elewacjami wykonanymi zarówno w żywych, jak i bardziej stonowanych barwach.

Więcej na ten temat:

Zabezpieczenia antywłamaniowe w okiennicach

okienniceProducenci okiennic są zmuszeni podążać za potrzebami rynku, a te z kolei wskazują wyraźną tendencję do solidnego zabezpieczania domów przed włamaniem. Okiennice zawsze były tzw. straszakiem dla potencjalnego złodzieja. Nawet te wytworzone w starych technologiach. Podczas próby ich demontażu lub otwarcia powstaje bowiem hałas, który jak wiadomo dla intruza nie jest czynnikiem pożądanym. Nowoczesne okiennice wyposaża się w zautomatyzowane systemy otwierania i zamykania oraz dołącza do nich w pełni bezpieczne okucia. Są to antywłamaniowe zamknięcia drążkowe, blokady, haki blokujące oraz innowacyjne zawiasy montażowe. Wszystko to powoduje, że demontaż okiennic przez niepowołane do tego osoby jest praktycznie niemożliwy, a próby ich otwarcia od zewnątrz na ogół kończą się fiaskiem.

Więcej na ten temat:

Zobacz także