Okna - poradnik

Czy wszystkie okna w domu powinny być energooszczędne?

okna energooszczędneEnergooszczędność ma na celu oszczędzanie w sposób rozsądny. Okna energooszczędne są droższe, aniżeli standardowe. Warto zatem dokładnie zastanowić się w których miejscach domu, ich montaż będzie opłacalny. Z całą pewnością będą to miejsca narażone na zwiększone ubytki ciepła, tj. duże przeszklenia, część północna budynku. W pomieszczeniach gdzie nie utrzymuje się wysokiej temperatury w czasie sezonu grzewczego(garaż, kuchnia, pomieszczenia gospodarcze) nie ma potrzeby montowania okien energooszczędnych. Nie jest to bowiem racjonalne z punktu widzenia energooszczędności całego budynku. Należy jednak pamiętać, że producenci okien produkując okna o zróżnicowanych parametrach – przeważnie wytwarzają jednocześnie okna różniące się wyglądem zewnętrznym. Aby w budynku wszystkie okna wyglądały jednakowo, konieczne jest znalezienie producenta, który bez względu na parametry – ujednolica wygląd zewnętrzny okien.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także