Okna - poradnik

Czym są szprosy okienne?

szprosy okienneSzprosy to głównie elementy dekoracyjne okna, choć niegdyś były one jego częścią konstrukcyjną. Są to szczebliny, a mówiąc inaczej – listewki, które dzielą przeszkloną powierzchnię okna na mniejsze pola. Najbardziej efektownie prezentują się szprosy stałe, ale okno z ich zastosowaniem jest zdecydowanie droższe od zwykłego, ponieważ wymaga zamontowania wielu małoformatowych szyb zespolonych. Dlatego też w praktyce stosuje się obecnie częściej jedynie imitację szprosów. Polega ona na naklejeniu na szybę listewki ozdobnej i umieszczeniu w przestrzeni międzyszybowej imitacji z aluminium. Szprosy nadają oknom charakteru elegancji i czynią je bardziej reprezentacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że nie do wszystkich stylów architektonicznych pasują. Najlepiej prezentują się w tradycyjnym budownictwie dworkowym, domach w stylu typowo wiejskim oraz w budynkach objętych ochroną konserwatorską. W ostatnich z wymienionych – szprosy są często wręcz narzuconym odgórnie elementem, jaki muszą posiadać wymienione okna.

Więcej na ten temat:

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także