Dekoracje okienne - poradnik

Dekoracje okienne a rozmiar okna

poziomy wzór rolet poszerza okno, fot. Franc GardinerDekoracje okienne to sposób nie tylko na ozdobienie okna, ale także możliwość jego optycznego powiększenia. Wybór dekoracji zależy nie tylko od wielkości okna, ale także kształtu. Jeśli okno jest wąskie, można powiesić zasłony lub rolety w poziomy wzór, np. szerokie pasy czy fale. Ten zabieg sprawi, że okno będzie wydawało się szersze. W przypadku małego okna, dobrym pomysłem jest powieszenie zasłon po obu stronach okna, tak, by nie zakrywały okna, ale ścianę po jego bokach. Wtedy okno będzie wyglądało na większe niż jest w rzeczywistości.

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Jak osłonić pomieszczenia przed słońcem?

Przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń chronią akcesoria okienne: rolety i żaluzje (wewnętrzne lub zewnętrzne), a także okiennice – np. drewniane okiennice lamelkowe. Obecnie na rynku mamy wiele akcesoriów okiennych, które zarówno mają funkcję praktyczną jak i estetyczną.

rolety okienne

Zobacz także