Dekoracje okienne - poradnik

Dekoracje okienne a światło dzienne

Gdy pomieszczenie jest zbyt ciemne, warto wybrać transparentną tkaninę firankową, np. organdynę. W takich oknach dobrze też wyglądają delikatne rolety, np. wykonane z woalu. Natomiast jeśli okno jest za mocno nasłonecznione i przez to silnie się nagrzewa, wówczas najlepsze będą gęsto tkane tkaniny zaciemniające lub szyte na podszewce. Można też zastosować rolety z grubszych tkanin, albo żaluzje.

roleta z woalu, fot. Dekoriazasłona zaciemniająca, fot. Dekoria

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Co zamiast tradycyjnych zasłon?

Efektownie wyglądają rolety rzymskie; w poprzek zasłony wszywa się w regularnych odstępach pręty lub listewki tak, że po podciągnięciu tworzą się równe fałdy. Dobrym pomysłem są także tradycyjne rolety, wykonane z tkaniny lub np. bambusa. Oryginalnym pomysłem na zasłony są lekkie, półprzezroczyste lub wzorzyste tkaniny – w zależności od wymiarów okna i pomieszczenia. Inne rozwiązanie to zasłony z muślinu, lnu lub cienkiego płótna – tkanina sięgająca do podłogi porządkuje format okien.

roleta rzymska, fot. Dekoria

Zobacz także