Parapety - poradnik

Do czego służy "ciepły parapet"?

Kształtka „ciepły parapet” likwiduje mostki cieplne i hamuje powstawanie wody kondensacyjnej. Stanowi stabilną i dającą się regulować podstawę do montażu parapetów. Okna oraz parapety zewnętrzne i wewnętrzne są dzięki temu dobrze osadzone, a montaż okien jest uproszczony. Kształtka wykonana z polistyrenu gwarantuje jednorodną izolację.

okna w domu jednorodzinnym

Jak wykończyć parapet?

parapetParapet w domu pełni funkcję wykończeniową okna, ale również jest elementem dekoracyjnym, który może ozdobić wnętrze danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że dobrze dobrany parapet może dodać charakteru i stylu naszemu wnętrzu. Jeżeli mamy mieszkanie w bloku i nie mamy możliwości wymiany parapetu, można kupić ciekawe nakładki parapetowe, które całkowicie zmienią jego wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów nakładek, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy już nasz parapet będzie wyglądał tak jak chcemy, możemy zająć się jego aranżacją. I tak np. parapet w kuchni możemy ozdobić poprzez postawienie ziół w doniczkach, a parapet w pokoju przystroić ulubionymi roślinami. W zależności od stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, możemy również postawić na parapecie ciekawe świeczniki, obrazki, wazony, czy też wykorzystać go jako półkę na książki.

Więcej na ten temat:

,

Montaż parapetu zewnętrznego

Parapet powinien wystawać od 30 do 40 mm poza fasadę, tak aby spływająca po nim woda nie obmywała elewacji. Zewnętrzną krawędź parapetu, formuje się tak, by spływająca woda nie zaciekała pod spód parapetu i na ścianę.
W oknach plastikowych i aluminiowych parapet nie powinien przysłaniać otworów odwadniających, umieszczonych w dolnym profilu ościeżnicy.

montaż parapetu

Zobacz także