Akcesoria do okien i drzwi - poradnik

Do jakich domów pasują okiennice?

okiennice drewnianeW powyższym zakresie wiele jest kwestią gustu i indywidualnych upodobań użytkownika. Są jednak pewne budynki, które swoim stylem wręcz domagają się montażu okiennic. Zastąpienie okiennic roletami zewnętrznymi nie jest w ich przypadku dobrym pomysłem i jedynie psuje urok domu. Do takich budynków należą lubiane przez Polaków domy w stylu dworkowym, stylizowane na wiejskie oraz budowle wzniesione na stylu muru pruskiego. Dodatkowo okiennice mogą uzupełniać wszystkie domy drewniane, góralskie chaty i dowolnie - wiele innych. Świetnie komponują się ze stromymi dachami oraz z elewacjami wykonanymi zarówno w żywych, jak i bardziej stonowanych barwach.

Więcej na ten temat:

Zabezpieczenia antywłamaniowe w okiennicach

okienniceProducenci okiennic są zmuszeni podążać za potrzebami rynku, a te z kolei wskazują wyraźną tendencję do solidnego zabezpieczania domów przed włamaniem. Okiennice zawsze były tzw. straszakiem dla potencjalnego złodzieja. Nawet te wytworzone w starych technologiach. Podczas próby ich demontażu lub otwarcia powstaje bowiem hałas, który jak wiadomo dla intruza nie jest czynnikiem pożądanym. Nowoczesne okiennice wyposaża się w zautomatyzowane systemy otwierania i zamykania oraz dołącza do nich w pełni bezpieczne okucia. Są to antywłamaniowe zamknięcia drążkowe, blokady, haki blokujące oraz innowacyjne zawiasy montażowe. Wszystko to powoduje, że demontaż okiennic przez niepowołane do tego osoby jest praktycznie niemożliwy, a próby ich otwarcia od zewnątrz na ogół kończą się fiaskiem.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować karnisz?

zdjęcie 1Przed zakupem nowego karnisza pamiętajmy aby dokładnie zmierzyć długość jaką potrzebujemy, jak również jaka jest odległość od ściany do końca parapetu. Drugi wymiar jest równie ważny co pierwszy, gdyż dzięki niemu będziemy wiedzieli jakiej długości wsporniki musimy kupić.

Przed przystąpieniem do montażu nowych karniszy powinniśmy wyznaczyć wysokość na której chcemy go powiesić. Następnie bierzemy wsporniki, przykładamy je do ściany i obrysowujemy zaznaczając miejsca w których musimy wykręcić dziurę, aby je zamontować. Pamiętajmy, że karniszach mających 2-2,5 metra warto zamontować już trzy wsporniki, aby całość była stabilniejsza. Kolejnym krokiem jest wywiercenie dziur w ścianie na kołki. Następnie wkładamy kołki, przykładamy wsporniki, przykręcamy i montujemy rury.

Więcej na ten temat:

Zobacz także