Okna - poradnik

Duże okna balkonowe, a klasa energetyczna budynku

okno balkonoweDuże przeszklenia w domu mogą przyczyniać się do strat energii cieplnej i powodować pogorszenie klasy energetycznej całego budynku. Jak bowiem wiadomo przegrody przeszklone są bardziej podatne na ubytki cieplne, aniżeli przegrody pełne. Najbardziej odpowiedzialnym za powyższe jest w tym przypadku szyba okienna. Dlatego też kupując okna – należy zwracać uwagę na współczynnik przenikalności cieplej dla szyby. Niekiedy, producenci wprowadzają w błąd swoich klientów i nie podają oddzielnych wartości U dla szyby i dla ramy okiennej. Jeżeli w oknie został zastosowany pakiet szybowy o odpowiednich parametrach – możemy być spokojni o jego izolacyjność termiczną. Takie okno nie powinno przyczyniać się do strat ciepła z domu.

Jaka powinna być rama dużego okna balkonowego?

zdjęcie 1Rama okienna, która ma zadanie udźwignąć pakiet szybowy o większych rozmiarach powinna być przede wszystkim mocna, sztywna i wytrzymała. Takie parametry nie są trudne do osiągnięcia, ale tylko podczas produkcji ram o znacznej ich szerokości. Tymczasem, wszyscy potencjalni zainteresowani dużymi przeszkleniami w domu – oczekują od ramy okiennej, aby ta była jak najwęższa i jak najmniej widoczna. Nowością rynkową w powyższym zakresie są profile okienne z włókna szklanego. Materiał ten jest na tyle mocny i wytrzymały, że nie wymaga dodatkowego wzmacniania go. Z tych też powodów ramy wykonane właśnie z włókna szklanego mogą być wąskie i jednocześnie wystarczająco solidne. Takie profile zachowują też bardzo dobrą izolacyjność termiczną oraz wystarczającą klasę antywłamaniową.

Wymiana okna na większe – formalności

zdjęcie 1Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą „Prawo budowlane” jedynie tradycyjna wymiana okien może odbyć się bez konieczności dopełnienia określonych formalności. Poprzez tradycyjną wymianę stolarki należy rozumieć montaż nowych okien w istniejących otworach okiennych. Wymiana, która wiąże się ze zmianą wymiarów okna lub jego usytuowaniem w ścianie jest zgodnie z przepisami prawa przebudową, na której prowadzenie może zezwolić jedynie formalne pozwolenie budowlane. O wydanie pozwolenia na przebudowę budynku należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do właściwego Starosty Powiatowego. Warto zaznaczyć, że liczba załączników, jakie trzeba dołączyć do wniosku nie jest niestety właściwie mniejsza aniżeli w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Podstawą jest oczywiście projekt architektoniczny oraz opinia uprawnionego konstruktora.

Więcej na ten temat:

Zobacz także