Okna dachowe - poradnik

Gdzie może być zamontowany świetlik?

świetlik w jadalniW przypadku profilowanych materiałów pokryciowych świetliki można instalować przy kącie nachylenia połaci dachowej od 15 do 60 stopni. W przypadku płaskich materiałów pokryciowych od 35 do 60 stopni. Świetlik może być stosowany w pomieszczeniach mieszkalnych, do których nie dochodzi światło naturalne, a zastosowanie okien nie jest możliwe, typu: łazienki, korytarze, garderoby, zlokalizowane wewnątrz ostatniej kondygnacji budynku.

Więcej na ten temat:

Jak zamontować świetlik ?

Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie świetlika tunelowego od strony południowej. Istotne jest również takie zamontowanie świetlika aby tunel był możliwie najkrótszy. Oczywiście pora dnia, roku, pozycja słońca, długość i szerokość geograficzna mają także wpływ na ilość uzyskanego w pomieszczeniu światła. Nawet kolor ścian ma znaczenie.

świetlik tunelowy

Więcej na ten temat:

Dlaczego zimą po oknie dachowym cieknie woda?

Jeżeli po wewnętrznej stronie okna dachowego tylko w zimie pojawia się wilgoć, przyczyny takiego stanu rzeczy nie należy szukać w pękniętych uszczelkach czy dopatrywać się błędów montażowych. Para wodna, która krąży w niedostatecznie wentylowanym domu skrapla się na powierzchniach, których temperatura jest bardzo niska. Na poddaszu takim miejscem może być okno połaciowe. Rozwiązaniem problemu jest montaż grzejnika bezpośrednio pod samym oknem oraz zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia.

okno dachowe

Zobacz także