Kolektory słoneczne - poradnik
Gdzie można stosować kolektory słoneczne?
Kolektory słoneczne stosuje się do ogrzewanie wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, także w domkach letniskowych (od wiosny do późnej jesieni można zapewnić do 90 % zapotrzebowania na ciepłą wodę), w domach z basenami kąpielowymi, jak również w hotelach i ośrodkach agroturystycznych.
Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca dla prawidłowej pracy kolektorów?
Tak, suma rocznego promieniowania wynosi średnio 1000 kWh/mkw, co pozwala na efektywną pracę kolektorów. Najefektywniej pracują one od marca do października, w pozostałe miesiące parametry pracy kolektorów są także zadowalające, choć woda wymaga już dodatkowego podgrzania.
Jak przygotować okna drewniane do malowania?
Zanim przystąpimy do malowania okien musimy zabezpieczyć szyby przed pobrudzeniem oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Następnie przystępujemy do mycia i czyszczenia okien. Usuwamy dokładnie wszelki brud, łącznie z tym, który wszedł w rogi i inne szczeliny. Stary silikon usuwamy przy pomocy małego nożyka i czyścimy szpary powstałe po jego wycięciu. Następnie rozpoczynamy ścieranie starego lakieru z ramy okiennej przy pomocy papieru ściernego. W miejscach w których lakier jest grubszy i nie możemy go zetrzeć papierem pomagamy sobie metalową szpachelką. Następnie odkurzamy szczotką ramę okna z pyłu, po czym przecieramy ją wilgotną ścierką. Potem czekamy aż rama wyschnie i przystępujemy do malowania.
Zobacz także