Drzwi - poradnik

Gdzie stosować drzwi przesuwne?

drzwi przesuwneDrzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem przede wszystkim wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z niewielką powierzchnią użytkową. Sprawdzają się rewelacyjnie w wąskich korytarzach, ciasnych przedpokojach oraz w niewielkich holach. Jednak oprócz tego, można je też stosować w każdym innym miejscu, np. jako zamknięcie sypialni lub salonu. Bezwzględnym atutem drzwi przesuwnych jest fakt, że po otwarciu skrzydeł nie zajmują miejsca i nie utrudniają komunikacji pomiędzy pomieszczeniami. Ponadto, drzwi przesuwne w większości przypadków są także bardzo reprezentacyjne. Aktualnie coraz częściej można dostać takie drzwi w serii, w jakiej zostały wyprodukowane drzwi uchylne. Możliwość ta znacznie ułatwia aranżację domowych przestrzeni i stwarza nowe możliwości dla niezbyt przestronnych wnętrz.

Więcej na ten temat:

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiachWymiana zamka w drzwiach nie jest czynnością, którą trzeba zlecać fachowcowi, co oznacza, że sprawę z powodzeniem można załatwić samodzielnie. Wymianę rozpoczynamy od zdemontowania klamki drzwiowej oraz szyldu. Pod szyldem znajdziemy niewielką śrubkę, która przytrzymuje na miejscu wkładkę lub dwie śruby mocujące całą kasetę zamka. Śruby te należy odkręcić i wyjąć z drzwi cały zamek lub jedynie samą wkładkę bębenkową. Po nowy zamek najlepiej jest udać się ze zdemontowanym, ponieważ gwarantuje to nabycie elementu identycznego rozmiarowo i o takim samym rozstawie otworów na śruby mocujące. Montażu dokonuje się w sposób analogiczny, co demontażu. Pierwotnie umieszczamy w otworze zamek. Dokręcamy śruby mocujące. Montujemy szyld i na koniec zakładamy klamkę.

Kiedy nie jest konieczna kompleksowa wymiana zamka?

Zamek do drzwi
Do wymiany zamka w drzwiach zewnętrznych potrzebujemy jedynie podstawowych narzędzi i nowego zamka.
Poprzez kompleksową wymianę zamka należy rozumieć wymianę całej kasety na nową. W niektórych sytuacjach jednak, w zupełności wystarczająca jest wymiana jedynie samej wkładki wewnętrznej. Jest tak najczęściej w przypadku zamków, które otwieramy przy użyciu płaskich kluczy. Warunkiem jest jednak posiadanie przynajmniej jednego klucza do takiego zamka oraz to, że zamek nie został uszkodzony w sposób mechaniczny. Wówczas też wymiana jest prostsza i kosztuje zdecydowania mniej. Całościowy montaż kończy się na wyjęciu wewnętrznej części zamka i włożeniu w jej miejsce innej o identycznym rozmiarze i takim samym usytuowaniu otworu na śrubę mocującą wkładkę do kasety.

Zobacz także