Okna - poradnik

Jak dbać o drewniane okna?

Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja okien to klucz do ich estetycznego wyglądu i dobrego stanu przez lata
Odnowienie drewnianych okien jest dość proste, więc możemy pokusić się o wykonanie tego samemu. Okna drewniane najczęściej niszczą się z zewnątrz, gdyż są narażone na zmienną pogodę. Warto więc zadbać o nie i zamontować okapnik, który uchroni je przed deszczem. Kolejną rzeczą jaką możemy zrobić jest obejrzenie stanu ramy okiennej i odnowienie jej. Oglądamy ją, by stwierdzić, czy będzie konieczność zdzierania starego lakieru, czy wystarczy go zmatowić. Jeśli okaże się jednak, że nie musimy zdzierać starego lakieru, ścieramy papierem ściernym tylko pierwszą warstwę i nakładamy nowy lakier. Nakładając lakier możemy dobrać taki sam jak był, możemy też kolor rozjaśnić, przyciemnić, bądź zmienić go na inny. Pamiętajmy, aby dobrze wyczyścić okna po malowaniu lakierem. W przypadku uszczelek okiennych konserwujemy je smarując wazeliną.

Więcej na ten temat:

,

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także