Okna - poradnik

Jak dbać o drewniane okna?

Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja okien to klucz do ich estetycznego wyglądu i dobrego stanu przez lata
Choć okna drewniane zostały skutecznie wyparte przez okna wytwarzane z tworzyw sztucznych – to jednak drewno jest wciąż stosowanym materiałem do wyrobu ram okiennych. Aktualnie, stylizowane drewniane okna najczęściej montuje się w budynkach objętych ochroną konserwatorską. Warto zaznaczyć, że są one nawet kilkakrotnie droższe od zwykłych okien z PCV, a dodatkowo wymagają odpowiedniej dbałości i okresowej konserwacji. Drewno, jakiego używa się do wyrobu okien zawsze powinno zostać odpowiednio wysuszone i pokryte kilkakrotnie warstwą impregnatu. Dopiero po tych zabiegach drewniane ramy można pokrywać lakierem. Obecnie stosuje się niemal wyłącznie ekologiczne lakiery wodorozcieńczalne. Jednak lakier lub farba z czasem niszczeje i zaczyna się złuszczać. Wówczas konieczne jest staranne wyczyszczenie drewnianego okna aż do surowego drewna i ponowne pomalowanie powierzchni ram. Przed lakierem wierzchnim należy stosować lakier podkładowy, a uprzednio warto ponownie zaimpregnować drewno. Przed przystąpieniem do konserwacji okien – konieczne jest zabezpieczenie przed zabrudzeniem lub porysowaniem – szyb okiennych. Najlepiej jest użyć do tego celu zabezpieczającej taśmy malarskiej.

Więcej na ten temat:

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna wybrać?

okna do domuKryteriów wyboru okien jest wiele i każdy z nas bierze pod uwagę coś zupełnie innego. Jednak dla osób, które szczególnie cenią sobie wyszukaną elegancję we wnętrzach – można polecić okna z ukrytymi zawiasami. Okna te prezentują się bardzo dobrze, a ponadto są energooszczędne i mają dobrą izolacyjność akustyczną. Można je także dodatkowo dozbroić, aby osiągnęły wymaganą klasę antywłamaniową. Dodatkowo brak zawiasów na wierzchu ułatwia i przyspiesza tak nielubiane przez wielu z nas – mycie okien. Innowacyjne okna występują w wielu barwach dostępnych u poszczególnych producentów, ale można je także zamawiać zgodnie z indywidualnymi upodobaniami.

Zobacz także