Szyby - poradnik

Jak działa szkło samoczyszczące?

Szkło samoczyszczące wciąż jest nowością na rynku. Tajemnica tego produktu tkwi w specjalnej powłoce, dzięki której w obecności promieniowania UV na powierzchni szyby zachodzi proces fotokatalizy. W wyniku tego procesu rozkładowi ulegają zanieczyszczenia znajdujące się na szybie. Szkło samoczyszczące wykazuje także właściwości hydrofilowe, co oznacza, że woda na jego powierzchni nie może gromadzić się w krople. Najmniejszy nawet deszcz równomiernie spływa z powierzchni szyby i spłukuje z niej rozkładane przez fotokatalizę zabrudzenia. Okna do poddaszy z tego rodzaju szkłem na zamówienie wykonuje firma Velux.

okna w domu jednorodzinnym

Więcej na ten temat:

Co to są szyby zespolone?

szyby zespoloneNowoczesne okna muszą charakteryzować się jak najwyższą izolacyjnością termiczną. Aby osiągnąć ten cel, producenci starają się m.in zminimalizować ilości ciepła uciekającego przez szyby. Dążenie do osiągnięcia tego celu zaowocowało powstaniem systemów szyb zespolonych. Przeszklenie okna składa się w takim przypadku z dwóch (lub więcej) tafli szkła typu float oddzielonych od siebie ramką dystansową. Przestrzeń między szybami wypełniona jest najczęściej gazem szlachetnym.

Jaką rolę pełni gaz znajdujący się między szybami zespolonymi?

Gaz szlachetny wypompowywany między tafle szyb zespolonych oddzielonych od siebie ramką dystansową spełnia zadanie izolacji termicznej. Najczęściej jest to argon, który w porównaniu z powietrzem poprawia izolacyjność przegrody szklanej o około 30 %. Jeszcze skuteczniejsze są ksenon i krypton.

szyby zespolone
Więcej na ten temat:

,

Zobacz także