Wentylacja - poradnik

Jak działają nawiewniki higrosterowane?

Dopływ powietrza uzależniony jest w tym przypadku od wilgotności powietrza znajdującego się wewnątrz pomieszczeń. Nawiewniki wyposażone są w taśmy z modyfikowanego poliamidu, który reaguje na zmianę wilgotności względnej.
Higrosterowanie wykorzystuje naturalną własność materiałów do zmiany ich długości w zależności od zmiany poziomu wilgotności. Nawiewniki te wyposażone są w wiązkę taśm z modyfikowanego poliamidu, który reaguje na niewielkie już zmiany wilgotności względnej. Za pomocą prostego układu mechanicznego zmiana długości taśm przekładana jest na ruch otwierający lub zamykający przepustnice. Powoduje to powiększenia lub dławienie strumienia napływającego powietrza. Nawiewniki pracują w zakresie wilgotności względnej od 30% do 70%. Jeżeli wilgotność w pomieszczeniach jest mniejsza lub równa 30%, nawiewnik jest przymknięty, a do pomieszczenia doprowadzony jest minimalny strumień powietrza.

zdjęcie 1

Jakie są skutki złej wentylacji?

Skutki złej wentylacji to:

  • grzyb i pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami,
  • zaparowane szyby w oknach,
  • skroplona para wodna na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach,
  • złe samopoczucie, bóle głowy, zmęczenie, podrażnienia błony śluzowej nosa i gardła, podrażnienia skóry, choroby dróg oddechowych a nawet nowotwory,
  • niszczenie konstrukcji budynku - wnikanie wilgoci do ścian i ich destrukcja.

wentylacja okien

Nawiewniki okienne - do czego służą?

nawiewnik okiennyZapewniają doprowadzenie odpowiedniej ilości powietrza niezbędnej do sprawnego wentylowania budynku. Są to niewielkie urządzenia przeznaczone do montażu w oknach. Można je dzielić ze względu na ich budowę i sposób regulacji ilości doprowadzanego powietrza. Te o przepływie nieregulowanym doprowadzają do pomieszczenia taką ilość powietrza, jaka wynika z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, czyli zależną od warunków atmosferycznych. Niektóre z nich są wyposażone w przepustnicę, której przymknięcie radykalnie ogranicza przepływ powietrza przez nawiewnik. Nawiewniki o przepływie regulowanym obsługuje użytkownik – za pomocą specjalnej przesłony można zmienić wielkość otworu doprowadzającego powietrze.

Więcej na ten temat:

Zobacz także