Okna dachowe - poradnik

Jak kupować okna dachowe?

okna dachoweWybierając okno dachowe koniecznie trzeba zwrócić uwagę na współczynniki Ug i Uw. Pierwszy to współczynnik przenikania ciepła przez szybę, a drugi – przez całe okno. Im współczynniki te są niższe, tym mniej ciepła przechodzi przez okno. Nowoczesne okna dachowe osiągają współczynnik Uw na poziomie 0,68-1,1 W/(m2.K), czyli o ponad 30% korzystniejszy niż okna standardowe.

  • Wskaźnik Rw - ten parametr mówi nam o właściwościach akustycznych okna. Izolacyjność akustyczna podawana jest w dB. Im wyższą ma wartość tym lepiej. Rekordowo dobre modele zdolne są zapewnić izolacyjność akustyczna na poziomie nawet 38 dB.
  • Współczynnik g - ten współczynnik określa ile procent energii słonecznej jest wstanie dostać się przez okno do domu. Wyższy współczynnik g mają okna z szybami jednokomorowymi.

Dobre okno dachowe powinno jak najlepiej powstrzymywać emisję promieni UV. Stosowane w oknach dachowych szyby standardowo przepuszczają do 40% tego promieniowania. Najlepsze przepuszczają jedynie 5%.

Okna dachowe  o dużej wytrzymałości na stłuczenie mają klasę 1C3.  Gdy potrzebujemy okien antywłamaniowych sprawdźmy czy spełniają wymagania przynajmniej klasy WK-2 i mają szyby klasy P4. Za bardzo odporne na włamanie uchodzą okna klasy WK5 i WK6 z szybami odpowiednio P5 i P6.

Kiedy najlepiej jest montować okna dachowe?

Osadzanie okien dachowych najlepiej przeprowadzić równocześnie z kryciem połaci dachowej. Ułatwia to prace montażowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia nieszczelności oraz uszkodzeń pokrycia. Ale można również zamontować okna później, w już gotowym dachu.

okno dachowe

Ile czasu trwa montaż okna dachowego?

Doświadczona ekipa powinna zamontować okna dachowe w kilka godzin. Jednak montaż okna zależy od rodzaju dachu, wymiarów okna oraz tego, czy trzeba będzie naruszać konstrukcję dachu.

montaż okna dachowego

Zobacz także