Okna dachowe - poradnik

Jak montować okna dachowe?

montaż okien dachowychOkna dachowe mogą być montowane w każdej konstrukcji dachu, ponieważ instalacja okna wiąże się najczęściej jedynie z wycięciem łat.

Montaż na krokwiach. Najprościej montuje się okna, które mieszczą się między dwiema sąsiednimi krokwiami. Kupując okna, zwróćmy więc uwagę na rozstaw krokwi. Najlepiej jeśli szerokość okien będzie o ok. 5 cm mniejsza niż ta odległość (producenci oferują okna w rozmiarach dostosowanych do powszechnie stosowanych odległości między krokwiami).

Montaż na łatach. Ten sposób montażu okna polecany jest, gdy szerokość okna jest znacznie mniejsza niż rozstaw krokwi. Okno mocowane jest do łat przykręcanych do konstrukcji dachu. Montaż jest szybki i łatwy, a ponadto daje możliwość przesuwania okna w poziomie podczas dopasowywania jego miejsca montowania.

Montaż na wymianach. Umożliwia wstawienie okna szerszego niż rozstaw krokwi, jednak wymaga wycięcia fragmentu jednej krokwi. Obciążenie spowodowane przez okno przenoszone jest przez tzw. wymiany (poziome belki umieszczone w odległości 30-50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna).
.


O czym trzeba pamiętać zespalając okna dachowe?

łączenie poziome okienPrzede wszystkim, stosując większe przeszklenia dachu (montując większą ilość okien przy sobie) warto zasięgnąć porady projektanta odnośnie wytrzymałości konstrukcji dachu. Niekiedy może okazać się konieczne jej wzmocnienie. Nie warto również samodzielnie wycinać krokwi, bo bez fachowej wiedzy nietrudno jest osłabić lub trwale uszkodzić konstrukcję. Należy pamiętać, że do łączenia nadają się jedynie okna o takiej samej grubości ościeżnicy. W przypadku połączeń pionowych okna muszą mieć także taką samą szerokość, a w przypadku łączenia ich poziomo – taką samą wysokość. Jeszcze przed przystąpieniem do montażu warto zdecydować o chęci posiadania rolet w przyszłości. Jeżeli planujemy je stosować konieczne jest bowiem pozostawienie pomiędzy oknami odpowiedniego odstępu.

Więcej na ten temat:

Czy świetlik tunelowy może być montowany w płaskich dachach?

świetlik na dachu płaskim, fot. VeluxŚwietliki tunelowe można montować w dowolnym miejscu dachu, zarówno na dachach płaskich, jak i stromych (a także na powierzchniach pionowych, niektórzy producenci oferują takie rozwiązanie). Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie znajduje się na poddaszu, czy na parterze – jednak musi to być ostatnia kondygnacja budynku. Odległość między sufitem a połacią dachu może dochodzić nawet do 15 m. Jednak najlepsze doświetlenie osiąga się minimalizując długość tunelu światłonośnego.

Zobacz także