Kolektory słoneczne - poradnik

Jak można łączyć okna dachowe?

okna dachoweOkna dachowe można łączyć na różnorakie sposoby. Najpopularniejsze jest zestawienie dwóch okien obok siebie w poziomie. Jednak w poziomie można zestawiać także większą liczbę okien. Można je także łączyć w pionie oraz schodkowo. Przy łączeniu schodkowym – w każdym rzędzie znajduje się inna liczba okien. Znane
i stosowane dość często jest też tzw. łączenie kalenicowe. Wtedy okna stykają się ze sobą w najwyższym miejscu dachu i rozchodzą po dwóch przeciwległych płaszczyznach.
W przypadku, w którym posiadamy już zamontowane okna kolankowe, ale ilość światła
w pomieszczeniach poddasza jest wciąż niewystarczająca – wnętrze można doświetlić montując dodatkowe okna połaciowe i łącząc je z istniejącym oknem pionowym. W każdym przypadku trzeba pamiętać o konieczności stosowania kołnierzy uszczelniających.

Więcej na ten temat:

System bezramowy zabudowy balkonu - na czym polega?

Systemy bezramowe nie są jeszcze w naszym kraju bardzo powszechne, ale poprzez ich niezwykłą funkcjonalność stosuje się je coraz częściej w zabudowach balkonowych. System składa się z paneli wykonanych z hartowanego szkła, które można dowolnie składać lub rozkładać. Po złożeniu panele nie zajmują wiele miejsce, a balkon pozostaje całkowicie otwarty. W systemie tym nie występują żadne profile pionowe. Tafle szkła są przesuwane lub składane przez specjalne prowadnice, które montuje się na suficie i na podłodze lub balustradzie balkonu. Zaletą systemu jest to, że z powodzeniem można stosować go na balkonach zaokrąglonych.

Jak dobrać kolektory słoneczne do domu?

Wszystko zależy od ilości zapotrzebowania na ciepłą wodę, ilości zastosowanych kolektorów oraz nasłonecznienia w danym okresie. Średnio przyjmuje się około 50-80 litrów na 1 osobę/dzień i około 100 litrów wody na 1 kolektor. W okresie od kwietnia do października pokrycie zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową przy takim założeniu waha się pomiędzy 80-90%. Natomiast w pozostałych okresach waha się od 30-80%.

kolektory słoneczne

Więcej na ten temat:

Zobacz także