Dekoracje okienne - poradnik

Jak osłonić pomieszczenia przed słońcem?

Przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń chronią akcesoria okienne: rolety i żaluzje (wewnętrzne lub zewnętrzne), a także okiennice – np. drewniane okiennice lamelkowe. Obecnie na rynku mamy wiele akcesoriów okiennych, które zarówno mają funkcję praktyczną jak i estetyczną.

rolety okienne

Jak zamontować rolety okienne?

Roleta okienna
W zależności od rodzaju tkaniny, roleta może pełnić funkcje dekoracyjne lub spełniać dodatkową rolę - np. zaciemniać pomieszczenie lub chronić przed stratami ciepła.
Montaż rolety wewnętrznej różni się w zależności od jej rodzaju. Na rynku możemy dostać rolety nakładane na ramy okienne oraz rolety montowane do ramy okiennej. W przypadku pierwszego rodzaju rolet sprawa jest bardzo prosta, gdyż rolety te mają w komplecie specjalne wieszaki, które nakładamy na ramę okienną. Warto przy tych roletach zdecydować się na dodatkowe prowadzenie żyłkowe, dzięki któremu będą one bardziej stabilne. Drugi rodzaj rolet może występować z kasetkami, w które roleta się chowa lub bez nich. Ten pierwszy typ jest na pewno bardziej estetyczny, gdyż zasłania miejsca montażu. Rolety te montujemy na ramę okienną poprzez wywiercenie dwóch otworów i przykręcenie ich.

Więcej na ten temat:

,

Czy firany trzeba prasować?

Prasowanie firanek, szczególnie wzorzystych jest uciążliwe. Tego zajęcia można jednak uniknąć. Wystarczy wyprać firany, najlepiej w proszku przeznaczonym do tego celu, odsączyć z wody (firan nie należy wirować), a następnie powiesić je, kiedy są lekko wilgotne. W ten sposób firany wyprostują się same, a schnąc, odpowiednio się ułożą.

firanki w oknie salonu, fot. interiordesignblog.com

Więcej na ten temat:

Zobacz także