Okna - poradnik

Jak pomalować okna drewniane?

malowanie drewna
Okna drewniane w domu to droższa opcja dlatego powinniśmy co jakiś czas poddać je odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.
Po starciu starego lakieru, oczyszczeniu ramy z pyłu i wysuszeniu jej możemy przystąpić do malowania. Pierwsze co musimy zrobić, to pomalować ramę okienną podkładem odpowiednio dobranym do lakieru i czekamy aż wyschnie. Następnie przystępujemy do malowania lakierem. Robimy to przy pomocy wałka, gdyż dzięki niemu uzyskamy jednolity kolor i nie będziemy mieć zacieków. Pamiętajmy, aby wałek był wilgotny, ale nie mokry. Malujemy energicznymi ruchami, zawsze w jedną stronę. Drobne elementy dobrze jest wykończyć pędzlem, również malując w jedną stronę. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy aż wyschnie i nakładamy kolejną, postępując dokładnie tak samo. Czasami można również pomalować trzecią warstwę lakierem bezbarwnym.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także