Okna dachowe - poradnik

Jak prawidłowo zamontować okna dachowe?

montaż okna dachowegoOkno powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości od podłogi. Odległość dolnej krawędzi otwieranego okna od podłogi to co najmniej 85 cm w budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem oraz nie mniej niż 110 cm na kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem (zgodnie z rozporządzeniem MSWiA). Górna krawędź szyby powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą. Im wyżej od podłogi będzie zamontowane okno, tym lepiej doświetlone będzie pomieszczenie.
Nawiewniki należy instalować (licząc od ich dolnej krawędzi) nie niżej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Aby okno z nawiewnikiem było zamontowane zgodnie z przepisami, górna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 220 cm.
Zalecany montaż okien to 110 - 140 cm od podłogi – spełnia wymagania stawiane przez przepisy oraz zapewnia bardzo dobre oświetlenie poddasza i gwarantuje kontakt wzrokowy z otoczeniem.
Kilka okien można też umieścić w rzędzie – obok siebie. Taki rozmieszczenie okien optycznie powiększa pomieszczenie, a dach wydaje się szerszy. Kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu lepiej oświetla poddasze niż te same okna zamontowane obok siebie lub jedno duże okno.
Dachy bardziej strome wymagają instalacji okien krótszych, natomiast dachy bardziej płaskie – dłuższych. Płaszczyzna powierzchni szyb powinna stanowić około nie mniej niż 10% powierzchni podłogi. Uchwyt otwierający okno powinien znajdować się na wysokości około 2 metrów, co pozwala na swobodne otwieranie, możliwość zamontowania dodatkowych rolet, czy umycie szyby.

Jak działa świetlik tunelowy?

Zasada działania świetlików tunelowych jest prosta: część zewnętrzna świetlika (widoczna na dachu) skupia światło słoneczne i następnie specjalnym tunelem kieruje je – na zasadzie odbić lustrzanych – do pomieszczenia, na pryzmatyczny rozpraszacz. W pomieszczeniu na suficie widoczny jest tylko estetyczny okrągły element, wyglądem przypominający plafon.

świetlik tunelowy

Więcej na ten temat:

Jakie okno w dachu betonowym?

okno połacioweW dachu betonowym łatwiej jest zamontować okno połaciowe (nie lukarnę). Polega to na wycięciu odpowiednio większego otworu w dachu, po bokach należy zostawić po minimum 1 cm na właściwe ustawienie okna. Obróbka oryginalnym kołnierzem uszczelniającym.

Zobacz także