Kolektory słoneczne - poradnik

Jak przygotować okna drewniane do malowania?

okna drewniane (fot. gaskellwindows.com)Zanim przystąpimy do malowania okien musimy zabezpieczyć szyby przed pobrudzeniem oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Następnie przystępujemy do mycia i czyszczenia okien. Usuwamy dokładnie wszelki brud, łącznie z tym, który wszedł w rogi i inne szczeliny. Stary silikon usuwamy przy pomocy małego nożyka i czyścimy szpary powstałe po jego wycięciu. Następnie rozpoczynamy ścieranie starego lakieru z ramy okiennej przy pomocy papieru ściernego. W miejscach w których lakier jest grubszy i nie możemy go zetrzeć papierem pomagamy sobie metalową szpachelką. Następnie odkurzamy szczotką ramę okna z pyłu, po czym przecieramy ją wilgotną ścierką. Potem czekamy aż rama wyschnie i przystępujemy do malowania.

Więcej na ten temat:

,

System bezramowy zabudowy balkonu - na czym polega?

Systemy bezramowe nie są jeszcze w naszym kraju bardzo powszechne, ale poprzez ich niezwykłą funkcjonalność stosuje się je coraz częściej w zabudowach balkonowych. System składa się z paneli wykonanych z hartowanego szkła, które można dowolnie składać lub rozkładać. Po złożeniu panele nie zajmują wiele miejsce, a balkon pozostaje całkowicie otwarty. W systemie tym nie występują żadne profile pionowe. Tafle szkła są przesuwane lub składane przez specjalne prowadnice, które montuje się na suficie i na podłodze lub balustradzie balkonu. Zaletą systemu jest to, że z powodzeniem można stosować go na balkonach zaokrąglonych.

Jak można łączyć okna dachowe?

okna dachoweOkna dachowe można łączyć na różnorakie sposoby. Najpopularniejsze jest zestawienie dwóch okien obok siebie w poziomie. Jednak w poziomie można zestawiać także większą liczbę okien. Można je także łączyć w pionie oraz schodkowo. Przy łączeniu schodkowym – w każdym rzędzie znajduje się inna liczba okien. Znane
i stosowane dość często jest też tzw. łączenie kalenicowe. Wtedy okna stykają się ze sobą w najwyższym miejscu dachu i rozchodzą po dwóch przeciwległych płaszczyznach.
W przypadku, w którym posiadamy już zamontowane okna kolankowe, ale ilość światła
w pomieszczeniach poddasza jest wciąż niewystarczająca – wnętrze można doświetlić montując dodatkowe okna połaciowe i łącząc je z istniejącym oknem pionowym. W każdym przypadku trzeba pamiętać o konieczności stosowania kołnierzy uszczelniających.

Więcej na ten temat:

Zobacz także