Okna - poradnik

Jak umyć okno bez smug?

mycie okienOczywiście mamy cały szereg specjalnych produktów przeznaczonych do mycia okien. Marki dostępne w naszych sklepach prześcigają się w dostarczaniu nam coraz skuteczniejszych sposobów na walkę z brudem i smugami. Na płyn do mycia szyb dobrze nadaje się ocet rozcieńczony w wodzie w proporcjach ok. 1 szklanka octu na litr wody. Umyte tym roztworem okna najlepiej wycierać tetrą lub papierowymi ręcznikami. Warto też pamiętać o wybraniu odpowiedniej aury do mycia okien. Jeśli jest bardzo gorąco, a do tego promienie słoneczne padają wprost na nasze okna, lepiej odłożyć mycie - każdy środek, który zastosujemy szybko zaschnie i pozostawi dodatkowe smugi.

Więcej na ten temat:

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także