Okna - poradnik

Jak uszczelnić okna?

uszczelnianie oknaŹle uszczelnione okna to dość duży problem, gdyż tracimy wtedy sporo ciepła, co doskwiera nam szczególnie w zimie. W takich sytuacjach na ogół odkręcamy mocniej kaloryfery, żeby dogrzać mieszkanie, co odbija się mocno na naszych rachunkach. Warto więc natychmiast zabrać się za uszczelnianie okien. W zależności od tego gdzie nasze okna przepuszczają ciepło musimy dobrać odpowiedni rodzaj uszczelnienia. Jeśli czujemy, że wieje nam pomiędzy oknem a ścianą to możemy uszczelnić je używając silikonu. W przypadku okien plastikowych możemy wymienić uszczelki na nowe, jeśli stare są uszkodzone lub popękane. Jeśli mamy natomiast okna drewniane i to starego typu, czyli z 4 skrzydłami, wtedy od zewnątrz możemy uszczelnić je silikonem, natomiast od strony wewnętrznej zamontować uszczelki. W przypadku nowych modeli okien drewnianych możemy je uszczelnić jedynie silikonem.

Więcej na ten temat:

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także