Okna - poradnik

Jak uszczelnić okno?

szczelne oknaPo obwodzie (czyli w miejscu styku okna ze ścianą) wtryskuje się niskorozprężną piankę poliuretanową, która pęcznieje i wypełnia wszelkie szczeliny. Można zastosować zamiennie także taśmy uszczelniające. Potrzebne są dwa ich rodzaje:

  • taśmy paroizolacyjne – umieszcza się je od wewnątrz budynku. Służą do oklejenia styku ościeżnicy i ściany. Po naklejeniu ukrywane są pod warstwą tynku lub zaprawy szpachlowej. Taśmy takie ograniczają przepływ pary wodnej.
  • taśmy wiatroizolacyjne – one nie ograniczają przepływu pary wodnej, dzięki czemu umożliwiają wydostawanie się nadmiaru wilgoci spomiędzy okna i ściany. Są przy tym wodoszczelne, nakleja się je po obwodzie, od zewnątrz budynku.

Do zewnętrznej izolacji styku ramy i ściany służą też poliuretanowe impregnowane taśmy rozprężne. Wkłada się je w szczeliny obwodowe. Rozprężają się samoczynnie, zwiększając objętość o 15-20% i jak uszczelnić okna plastikowe równomiernie wypełniają puste przestrzenie. Umożliwiają przepływ pary wodnej i chronią przed kroplami deszczu lub roztopionym śniegiem. Taśma rozprężna zastępuje taśmę wiatroizolacyjną.

Jak dbać o szyby zespolone?

zdjęcie 1Szyby zespolone wymagają podobnej dbałości, co szkło ogólnie pojmowane, z pominięciem powłok refleksyjnych. Szyby należy czyścić przy pomocy miękkiej gąbki, bądź ścierki i użyciu środków detergentowych dostępnych na rynku. Nie należy ich skrobać, ani szorować przy użyciu ostrych narzędzi, ponieważ prowadzi do porysowania powierzchni szkła. Zaprawę murarską pozostałą po montażu okien najlepiej jest usunąć od razu podobnie, jak naklejki, które na szyby nalepił ich producent. Jeśli zaprawa zaschnie na szybie – przed usunięciem należy ją dobre namoczyć. Do usuwania pozostałości kleju z naklejek dobrze sprawdza się spirytus. Powłoki refleksyjne powinny być poddawane szczególnej uwadze, gdyż nietrudno je uszkodzić. Do ich czyszczenia nie należy używać środków żrących, ani alkalicznych, tj. fluor lub chlor.

Jakie okna do płaskiego dachu?

zdjęcie 1W dachach płaskich jeszcze do niedawna montowano standardowe okna połaciowe przy użyciu dodatkowych elementów pomocniczych. W obiektach innych niż mieszkalne stosowano natomiast skomplikowane rozwiązania przemysłowe. Aktualnie, w dachach płaskich można montować okna przeznaczone specjalnie do tego celu. Okno takie doświetla poddasze od góry naturalnym światłem i jest wysoko izolacyjne. Ramę i zestaw szybowy zabezpiecza przed wpływem warunków atmosferycznych – specjalna, akrylowa kopuła. Okno posiada doskonały współczynnik przenikania ciepła i jest w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, okno cechuje wysoka estetyka i szczególnie staranna jakość wykonania go.

Zobacz także