Okna - poradnik

Jak wybierać okna do domu?

okna uchylne do domu
Przed zakupem stolarki okiennej należy uwzględnić wiele czynników. Do najważniejszych należą wymiary okna, rodzaj i przeznaczenie pomieszczenia, w którym ma ono zostać zamontowane, kierunek świata oraz oczywiście parametry techniczne okna i jego estetyka. Żadne okno, nawet to najbardziej energooszczędne nie będzie takim, jeżeli nie zostanie prawidłowo osadzone w otworze okiennym. Aby montaż stolarki był poprawny okno musi zatem pasować do otworu, który pod nie wykonano. W celu zakupienia odpowiedniego okna – konieczne jest dokonanie dokładnych pomiarów. Ponadto, wybierajmy okna i akcesoria do nich w zależności od tego, czy planujemy umieścić je w kuchni, łazience, czy też samym centrum domu, tj. w salonie. Trzeba też pamiętać, że okna rozwieralne wymagają określonej ilości powierzchni, aby można było je swobodnie otwierać. Przy mniejszych powierzchniach korzystniejsze mogą okazać się okna podnośne lub podnośno – przesuwne. Choć trzeba zdawać sobie sprawę, że są one droższe od okien otwieranych w standardowy sposób.

Więcej na ten temat:

, ,

Wymiana okna na większe – formalności

zdjęcie 1Zgodnie z obowiązującą w Polsce ustawą „Prawo budowlane” jedynie tradycyjna wymiana okien może odbyć się bez konieczności dopełnienia określonych formalności. Poprzez tradycyjną wymianę stolarki należy rozumieć montaż nowych okien w istniejących otworach okiennych. Wymiana, która wiąże się ze zmianą wymiarów okna lub jego usytuowaniem w ścianie jest zgodnie z przepisami prawa przebudową, na której prowadzenie może zezwolić jedynie formalne pozwolenie budowlane. O wydanie pozwolenia na przebudowę budynku należy wystąpić z pisemnym wnioskiem do właściwego Starosty Powiatowego. Warto zaznaczyć, że liczba załączników, jakie trzeba dołączyć do wniosku nie jest niestety właściwie mniejsza aniżeli w przypadku ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Podstawą jest oczywiście projekt architektoniczny oraz opinia uprawnionego konstruktora.

Więcej na ten temat:

Jak poszerzyć otwór drzwiowy?

zdjęcie 1Minimalna szerokość dla drzwi zewnętrznych wynosi 90 cm. Jednak w niektórych przypadkach bardziej doceniane są drzwi o większej szerokości. Przed przystąpieniem do poszerzania otworu drzwiowego należy pamiętać, że ponad drzwiami znajduje się element konstrukcyjny ściany zwany nadprożem. W element ten nie powinno się ingerować bez konsultacji z uprawnionym konstruktorem, a jeśli otwór drzwiowy ma być jedynie poszerzany – nadproże trzeba wzmocnić. Wzmocnienia dokonuje się poprzez wstawienie w mur pary stalowych kątowników i zatopienie ich w zaprawie cementowej. W powyższym celu należy po obydwu stronach ściany wykonać odpowiedniej wielkości bruzdy, umieścić w nich stalowe elementy, a całość zacementować. Do kucia ściany można przystąpić dopiero po całkowitym związaniu zaprawy, tj. po 2 – 3 dniach od momentu jej nałożenia.

Więcej na ten temat:

Zobacz także