Drzwi - poradnik

Jak wybrać drzwi przesuwne

drzwi przesuwneDobry zestaw drzwi przesuwnych powinien zawierać:

  • szyny – najczęściej wykonane ze stopów aluminium, jednotorowe lub dwutorowe, mocowane bezpośrednio do ściany, albo przy pomocy uchwytów kątowych. Maksymalna dopuszczalna waga skrzydła będzie zależeć od sztywności i przekroju profilu użytego do wykonania szyny.
  • skrzydła drzwiowe – monolityczne, np. z laminowanej płyty wiórowej, albo o konstrukcji ramowej z wypełnieniem z kasetonów drewnianych, płyty lakierowanej, czy luster.
  • wózki – dzięki nim skrzydło drzwiowe może przesuwać się po szynie. Każde skrzydło powinno być mocowane do minimum dwóch wózków za pomocą regulowanych uchwytów. Wózki mogą mieć konstrukcję kulkową lub rolkową (łożyskową) – te pierwsze są najczęściej stosowane do mocowania cięższych drzwi.
  • ograniczniki wychylenia mocowane w podłodze, niekiedy nazywane prowadnikami. Utrzymują skrzydło drzwiowe w pozycji pionowej. Mogą prowadzić drzwi po krawędziach bocznych lub w szczelinie wyciętej pod spodem skrzydła.
  • ograniczniki otwarcia – elementy te zapewniają łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich zamykanie dzięki sprężynom wypychającym – aby otworzyć skrzydło, nie trzeba go ciągnąć, wystarczy delikatnie nacisnąć, a samo się wysunie.
  • kasetę ścienną, w której chowają się drzwi w ścianie.
  • dowolnie konfigurowalny, kompletny system suchej zabudowy – w przypadku drzwi maskowanych ścianką z płyt g-k.
Więcej na ten temat:

,

Jak odnowić drzwi wewnętrzne?

zdjęcie 1Często chcielibyśmy odnowić nasze mieszkanie, ale nie możemy pozwolić sobie na remont, gdyż wiąże się on na ogół z dość wysokimi wydatkami. W takim momencie dobrym wyjściem jest odświeżenie, czy też odnowienie naszych niektórych mebli, drzwi, wypoczynków. Jeśli mamy np. drzwi z tłoczonych płyt, to możemy je przemalować na inny kolor. W przypadku drzwi drewnianych sprawa wygląda nieco gorzej, gdyż tutaj potrzebna jest tak właściwie ich renowacja i wtedy najlepiej udać się do fachowca. Jeszcze innych sposobem na odświeżenie wyglądu naszych drzwi wewnętrznych jest oklejenie ich specjalną naklejką na drzwi. Wybór motywów jest ogromny - od roślinnych, poprzez abstrakcję do zdjęć miast.

Więcej na ten temat:

,

Jakie wybrać drzwi antywłamaniowe?

drzwi antywłamanioweWybór odpowiednich drzwi antywłamaniowych jest bardzo ważny, gdyż od tego zależy bezpieczeństwo naszego mieszkania, czy domu. Przy wyborze drzwi antywłamaniowych powinniśmy zwrócić uwagę na ich cenę, budowę skrzydeł i ościeżnicy oraz wyposażenie. Dobre drzwi antywłamaniowe kosztują na ogół kilka tysięcy złotych, więc, jeśli znajdziemy drzwi kuszące ceną (500-1000 zł), możemy podejrzewać, że ich skuteczność będzie wątpliwa. Jeśli chodzi o budowę drzwi, to bardzo ważne jest, aby były wzmocnione. Powinny być wyposażone w pręty ze stali hartowanej oraz profile stalowe gięte. Wszystkie te elementy znajdują się wewnątrz skrzydła drzwiowego. W zależności od ceny drzwi możemy spodziewać się różnego rodzaju wyposażenia. W standardzie powinien znaleźć się zamek główny, zamek dodatkowy, wizjer i specjalne zawiasy umożliwiające zdjęcie drzwi.

Więcej na ten temat:

Zobacz także