Ogrody zimowe - poradnik

Jak wykończyć całoroczny ogród zimowy?

aranżacja ogrodu zimowegoWykończenie ogrodu zimowego to nic innego, jak aranżacja tego wnętrza. Tu zaś możliwości jest tak wiele, co pomysłów i potrzeb użytkowników. Jeśli ogród zimowy jest pomieszczeniem zintegrowanym z pozostałymi pomieszczeniami domu i nie wyłącza się go z użytkowania na okres zimowy – w tym miejscu może powstać dodatkowy pokój dzienny, kącik wypoczynkowy, jadalnia, bawialnia dla dzieci i cały szereg innych pomieszczeń o różnorodnych funkcjach i przeznaczeniu. Stąd też sposób wykończenia ogrodu zimowego zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i upodobań przyszłych użytkowników. Nie można z góry narzucić sposobu aranżacji tej dodatkowej przestrzeni w domu, ale dobrze jest utrzymać ją w harmonii w pomieszczeniem, z którym sąsiaduje. Ogród zimowy to najczęściej subtelne„przedłużenie” salonu. Owa subtelność polega tu głównie na tzw. otwarciu domu w stronę natury i wyjściu domowników ku jej pięknu.

Więcej na ten temat:

,

Jaka podłoga w ogrodzie zimowym?

podłoga w ogrodzie zimowymWybór materiału podłogowego do ogrodu zimowego należy uwarunkować od faktu, czy oranżeria jest ogrzewana, czy też nie. W przypadkach, kiedy ogród wyłącza się z użytkowania na okres zimowy materiał na posadzkę wybieramy zazwyczaj pośród dostępnych materiałów tarasowych. Jednak w przypadkach, kiedy oranżeria jest w użytku przez cały rok – na podłogę poszukujemy raczej okładzin, które stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Gdy ogród zimowy jest ogrzewany, w wyborze materiału podłogowego nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Należy jedynie pamiętać, aby był on w miarę odporny na ścieranie i inne uszkodzenia oraz, by w przyszłości nie sprawiał trudności z utrzymaniem go w czystości. Użytkownicy całorocznych ogrodów zimowych na podłogi kładą najczęściej dobrej jakości gres, terakotę, drewno lub bardzo popularne panele podłogowe.

Więcej na ten temat:

,

Ogród zimowy - ogrzewany czy nie?

W ogrodzie nieogrzewanym można przebywać od wiosny do jesieni. Warto dobrać odpowiedni rodzaj okien i szyb. Jego konstrukcja jest lżejsza, a kosztu budowy i eksploatacji niższe. Ogród ogrzewany to dodatkowe pomieszczenie w domu, z którego możemy korzystać przez cały rok. Jego konstrukcja jest cięższa, więc wymaga fundamentów i podpór, wyższe są też koszty budowy i użytkowania.

ogród zimowy

Zobacz także