Parapety - poradnik

Jak wykończyć parapet?

parapetParapet w domu pełni funkcję wykończeniową okna, ale również jest elementem dekoracyjnym, który może ozdobić wnętrze danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że dobrze dobrany parapet może dodać charakteru i stylu naszemu wnętrzu. Jeżeli mamy mieszkanie w bloku i nie mamy możliwości wymiany parapetu, można kupić ciekawe nakładki parapetowe, które całkowicie zmienią jego wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów nakładek, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy już nasz parapet będzie wyglądał tak jak chcemy, możemy zająć się jego aranżacją. I tak np. parapet w kuchni możemy ozdobić poprzez postawienie ziół w doniczkach, a parapet w pokoju przystroić ulubionymi roślinami. W zależności od stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, możemy również postawić na parapecie ciekawe świeczniki, obrazki, wazony, czy też wykorzystać go jako półkę na książki.

Więcej na ten temat:

,

Jak montować parapety zewnętrzne?

parapet zewnętrznySzczegółowy sposób montażu parapetów zewnętrznych zależy od rodzaju materiału, jaki zastosowano do ich produkcji. Inaczej montuje się lekkie parapety z tworzyw sztucznych lub blachy, a inaczej parapety wykonane np. z marmuru, czy z piaskowca. Jednakże, dobrze zamontowany parapet  powinien posiadać określony spadek w kierunku zewnętrznym. Spadek ten to około 5 – 10% nachylenia, które umożliwi odpływ wody opadowej. Powinien być również wysunięty poza obrys muru o około 30 – 40 mm, aby woda nie namaczała elewacji domu. Dodatkowo, ważnym elementem parapetów zewnętrznych jest kapinos, czyli ich zewnętrzna krawędź. Zawsze powinna być ona wyprofilowana w sposób uniemożliwiający przedostawanie się wody pod parapet. W praktyce, cały czas można obserwować ekipy monterskie, które z zapałem używają jedynie samej piany poliuretanowej podczas montowania okien lub parapetów. Tymczasem istnieją miejsca w obrębie okien budynku, które wymagają zastosowania dodatkowo jeszcze innych materiałów izolacyjnych.

Więcej na ten temat:

,

Jak zamontować parapety wewnętrzne?

parapet wewnętrznyOkno zachowuje dobrą izolacyjność cieplną, jeżeli posiada prawidłowo zamontowane parapety. Głównym źródłem ucieczki ciepła z domu są źle zamontowane parapety wewnętrzne. To właśnie w ich obrębie często powstaje niechciany mostek termiczny, przez który zwiększa się koszt zużycia energii potrzebnej do ogrzania domu. Parapet wewnętrzny powinno osadzać się niezbyt głęboko pod ościeżnicą okna. Głębokość ta nie powinna być większa niż 1,5 cm. Powstałą szczelinę należy wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła. Nie należy pozostawiać jej pustej, ani tym bardziej wypełniać zaprawami służącymi do montażu parapetów zewnętrznych. Pod parapetem warto zastosować folię paroszczelną, zaś miejsce jego styku z oknem uszczelnić silikonem.

Więcej na ten temat:

Zobacz także