Kolektory słoneczne - poradnik

Jak wymienić zamek w drzwiach?

zamek w drzwiach (fot. ehow.com)Wymiana zamka w drzwiach przez fachowca niestety wiąże się na ogół z dość sporym kosztem, dlatego warto zastanowić się nad samodzielną jego wymianą. Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Poniżej postaramy się opisać Państwu jak można zrobić to samemu.
Niezbędne przy wymianie zamka na pewno będą: śrubokręty – płaski i krzyżakowy, nowy zamek oraz klucz ampulowy. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić jest zdjęcie klamki. Warto wiedzieć, że w starszych klamkach aby je zdemontować należy podważyć i wyjąć zagięty gwóźdź, natomiast w nowszych znajdziemy pod klamką ukrytą śrubę, którą odkręcimy kluczem ampulowym. Kolejnym krokiem jest zdjęcie blaszek tzw. szyldów osłaniających wkładkę. I tu znów zależy od wieku klamki i zamka. W starszych wersjach szyldy, które mogą być ukryte pod plastikowymi osłonkami odkręcamy śrubokrętem i zdejmujemy.
W nowszych wersjach znajdziemy szyldy dwuczęściowe. W takiej sytuacji musimy najpierw odkręcić górną część, a potem dolną i to samo zrobić z drugiej strony. Kiedy je zdejmiemy demontujemy wkładkę. Aby to zrobić musimy mieć drzwi otwarte, gdyż na ich środku na wysokości zamka znajduje się śruba, którą musimy odkręcić. Następnie wkładamy klucz do zamka i tak ustawiamy rygle, abyśmy mogli swobodnie wyjąć wkładkę. Następnie odkręcamy pozostałe śruby i wyjmujemy zamek. Potem pozostaje nam tylko włożyć nowy i postąpić tak jak poprzednio tylko w odwrotnej kolejności.

Jak przygotować okna drewniane do malowania?

okna drewniane (fot. gaskellwindows.com)Zanim przystąpimy do malowania okien musimy zabezpieczyć szyby przed pobrudzeniem oraz parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Następnie przystępujemy do mycia i czyszczenia okien. Usuwamy dokładnie wszelki brud, łącznie z tym, który wszedł w rogi i inne szczeliny. Stary silikon usuwamy przy pomocy małego nożyka i czyścimy szpary powstałe po jego wycięciu. Następnie rozpoczynamy ścieranie starego lakieru z ramy okiennej przy pomocy papieru ściernego. W miejscach w których lakier jest grubszy i nie możemy go zetrzeć papierem pomagamy sobie metalową szpachelką. Następnie odkurzamy szczotką ramę okna z pyłu, po czym przecieramy ją wilgotną ścierką. Potem czekamy aż rama wyschnie i przystępujemy do malowania.

Więcej na ten temat:

,

System bezramowy zabudowy balkonu - na czym polega?

Systemy bezramowe nie są jeszcze w naszym kraju bardzo powszechne, ale poprzez ich niezwykłą funkcjonalność stosuje się je coraz częściej w zabudowach balkonowych. System składa się z paneli wykonanych z hartowanego szkła, które można dowolnie składać lub rozkładać. Po złożeniu panele nie zajmują wiele miejsce, a balkon pozostaje całkowicie otwarty. W systemie tym nie występują żadne profile pionowe. Tafle szkła są przesuwane lub składane przez specjalne prowadnice, które montuje się na suficie i na podłodze lub balustradzie balkonu. Zaletą systemu jest to, że z powodzeniem można stosować go na balkonach zaokrąglonych.

Zobacz także