Parapety - poradnik

Jak zakryć stary parapet?

Stary, zniszczony parapet można zasłonić stosując nakładkę parapetową (grubość parapetu max. 5 cm, szerokość 38 cm); ten sposób pozwoli też zmienić wystrój wnętrza. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze w porównaniu z kosztem kupna i montażu nowego parapetu.

parapet wewnętrzny

Więcej na ten temat:

Jak wykończyć parapet?

parapetParapet w domu pełni funkcję wykończeniową okna, ale również jest elementem dekoracyjnym, który może ozdobić wnętrze danego pomieszczenia. Pamiętajmy, że dobrze dobrany parapet może dodać charakteru i stylu naszemu wnętrzu. Jeżeli mamy mieszkanie w bloku i nie mamy możliwości wymiany parapetu, można kupić ciekawe nakładki parapetowe, które całkowicie zmienią jego wygląd. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów i wzorów nakładek, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Kiedy już nasz parapet będzie wyglądał tak jak chcemy, możemy zająć się jego aranżacją. I tak np. parapet w kuchni możemy ozdobić poprzez postawienie ziół w doniczkach, a parapet w pokoju przystroić ulubionymi roślinami. W zależności od stylu w jakim mamy urządzone mieszkanie, możemy również postawić na parapecie ciekawe świeczniki, obrazki, wazony, czy też wykorzystać go jako półkę na książki.

Więcej na ten temat:

,

Jak montować parapety zewnętrzne?

parapet zewnętrznySzczegółowy sposób montażu parapetów zewnętrznych zależy od rodzaju materiału, jaki zastosowano do ich produkcji. Inaczej montuje się lekkie parapety z tworzyw sztucznych lub blachy, a inaczej parapety wykonane np. z marmuru, czy z piaskowca. Jednakże, dobrze zamontowany parapet  powinien posiadać określony spadek w kierunku zewnętrznym. Spadek ten to około 5 – 10% nachylenia, które umożliwi odpływ wody opadowej. Powinien być również wysunięty poza obrys muru o około 30 – 40 mm, aby woda nie namaczała elewacji domu. Dodatkowo, ważnym elementem parapetów zewnętrznych jest kapinos, czyli ich zewnętrzna krawędź. Zawsze powinna być ona wyprofilowana w sposób uniemożliwiający przedostawanie się wody pod parapet. W praktyce, cały czas można obserwować ekipy monterskie, które z zapałem używają jedynie samej piany poliuretanowej podczas montowania okien lub parapetów. Tymczasem istnieją miejsca w obrębie okien budynku, które wymagają zastosowania dodatkowo jeszcze innych materiałów izolacyjnych.

Więcej na ten temat:

,

Zobacz także